Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Altınözü konukları, Azerbaycanlı Şair ve Yazarlar…

Altınözü konukları, Azerbaycanlı Şair ve Yazarlar…
  • 14.05.2019
  • 1.139 kez okundu

Nazile Gültaç ve Hümbet Hasanoğlu

Azerbaycanlı Şair-Yazar Nazile Gültaç ve Azerbaycanlı Yazar Hümbet HasanoğlU, Altınözü Zeytin Kültür, Sanat, Edebiyat ve Eğitim Dergisi Söyleşi Günleri kapsamında geçtiğimiz hafta içinde Altınözü ilçesine konuk oldu. Altınözü Belediyesi konferans salonunda sanatseverlerle buluşan Azerbaycanlı Şair-Yazar Nazile Gültaç ile Hümbet Hasanoğlu’nun sunumlarına Kaymakam Bülent Uygur, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güner, okul idarecileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Kaymakam Bülent Uygur, Azerbaycanlı 2 konuk sanat insanı ile ilgili şunları söyledi:
“Altınözü Zeytin Kültür, Sanat, Edebiyat ve Eğitim Dergisi Söyleşi Günleri kapsamında, ilçemizde, Azerbaycanlı Şair-Yazar Nazile Gültaç ve Azerbaycanlı Yazar Hümbet Hasanoğlu’nu ilçemiz gençleri ile buluşturduk. Ümmet abimiz ve Nazile ablamız, sanki bizim ülkemizin vatandaşı gibi, bizden biri gibi. Hümbet abimiz çok güzel bir söz söyledi. ‘Siyasiler çok şey yapar, ama sınırları ilk geçen sözlerdir.’ Bizim gönül coğrafyamız çok geniş. Yaklaşık 1000 yıl önce, Çağrı ve Tuğrul Bey bu topraklara geldiklerinde, arkalarında Türk rüzgârını da getirmiş. Bu rüzgâr hala Anadolu’da Türk Bayrağı’nı dalgalandırmaktadır. Hümmet abimiz bir şey söyledi. 2. Dünya savaşından sonra kimliğimizdeki Türk yazısı kalktı ve Azerbaycan ibaresi geldi. Bunlara dikkat etmek gerekiyor. Bizim, kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Ben hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”
Azerbaycanlı Yazar Hümbet Hasanoğlu’nun duyguları ise şöyle:
“Azerbaycan, bağımsızlığını sonradan kazandı. Ben, bağımsız olmayan bir devlette doğdum. Siz, büyük dağları bilir misiniz? O dağlar, uzun süre sonra toprak olur. Toprak yetişmesi için milyon yıllar geçer. O toprakta daha sonra bitkiler yetişir. Onlar da belli bir sürede yetişir. Daha sonra o bitkilerden hayvanlar faydalanır. Daha sonra insanlar, hem topraktan hem hayvanlardan yararlanır. Yani insan yetişir. İnsan, toprakta yetişir ve sizler bu toprakta yetişirsiniz. Sizler şanslısınız. Hazır toprakta yetişiyorsunuz. Siz, eğitim toprağında büyüyorsunuz. Siz, bu şansı kaçırmayın. Bu şans her ülkede yok. Siz; yetişmiş, güzel, güçlü, bir ülkedesiniz. Bir tren vardır, en önde lokomotif olur. İşte lokomotif, Türkiye ve ardındaki vagonlar da Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan diye… 27 vagon bulunur. Türkiye, çok büyük ve lider ülkedir. Hepinize teşekkür ediyorum.”
Azerbaycanlı Şair-Yazar Nazile Gültaç da şunları anlattı:
“Ben Türkiye’yi çok seviyorum. 1992’de biz bağımsız bir ülke olduk. O zamanlar ben tıp okuyordum. Türkçeyi çok seviyorum. Eğer dilimizi kaybedersek, kendimizi kaybederiz. Bilim adamlarımızın olması bizim için çok önemlidir. Mevlanamız var Fuzulimiz var, ünlü şairlerimiz ve değerlerimiz var. İyi ki bu insanlarımız var. Ben size, Azerbaycanlı kardeşlerinizin selamını getirdim. Ben, Türkiye Türkçesini öğrendim. Benim çocuklarıma da öğretiyorum. Burada Çoşkun Karabulut hocamızla, yazarımızla tanıştık. Daha sonra bizim ve sizin yazarlar arasında köprü olsun istedik. Şairlerimiz, yazarlarımız bir araya geldi. Şimdi Çoşkun hocamız, kitaplarımızı Türkiye Türkçesine çevirdi. Çok teşekkür ediyoruz kendisine.”
Daha sonra Kaymakam Bülent Uygur, Azerbaycanlı Şair-Yazar Nazile Gültaç ve Azerbaycanlı Yazar Hümbet Hasanoğlu’na birer plaket takdim etti.
-Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ