Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,77 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,36 / Satış: 6,39

Altınözü, Zeytin ve Zeytinyağı’nın tanıtımını iyi yapıyor

Altınözü,  Zeytin ve Zeytinyağı’nın  tanıtımını iyi yapıyor
  • 06.11.2017
  • 2.007 kez okundu

Belgesel Film Çekiliyor

Altınözü Zeytin’i ve Zeytinyağı tanıtım belgeseli yapılıyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Altınözü ilçesinde gezilip görülmesi gereken yerlerin çekimleri yapıldı.
Film sanatçıları bay ve bayanlar köylü giysileri ile tarlada zeytin hasadı gerçekleştirdi. Altnözü kaymakamı Bülent Uygur, tamamlanmak üzere olan belgesel ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Yağıyla, sabunuyla, meyvesiyle, kolonyasıyla, ağacıyla özel bir bitki olan zeytinin, bir yıl boyunca bakımından, meyvesinin toplanmasına, yağının çıkarılmasından, sabun yapımına kadar; zeytin üreticilerinin gündelik takiplerini yaparak, süreçlere tanıklık edilen ve eski çağlardaki yapım tekniklerinden en son kullanılan teknolojilerine kadar bütün dönemleri içine alarak anlatımının sergilendiği Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı belgeseli tamamlanmak üzeredir.
İlçemizin tarihi yerlerinin çekimi yapıldığı tanıtım belgeselimizde; Koz Kalesi, Kaya, Yunushanı Roma Nekropolü, Fatikli Camii, Miktad Bin Esved gibi yerlerin çekimleri yapıldı.”
Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR ve Altınözü İlçe Belediye Başkanı Rıfat SARI tanıtım belgeselinde Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı’nın ”yaşam öyküsünü” anlattıklarını söyledi.
Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR; şu bilgileri verdi:
” Hatay, bir çok tarihi ve turistik değere ev sahipliği yapıyor. Altınözü bu konuda oldukça zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Bu mirasımızın gün yüzüne çıkmayı bekleyen Kırkgöz Mağaraları, Kaya Mezarları, Yunushanı Roma Nekropolü, Fatikli Camii, Mikdad Bin Esved ve daha niceleri var. İlçemizde bulunan tarihi yapıları Türk Turizmine kazandırıyoruz. Hatay ilinde zeytinciliğin en yoğun yapıldığı ilçe Altınözü’dür. Aynı zamanda dünyanın en erken zeytin hasadı da Altınözü’nde yapılmaktadır. Zeytin hasadını yaparken de geleneksel hasat yöntemleri ve modern hasat yöntemlerini tanıtım belgeseli ile Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı’nı tanıtmaya devam ediyoruz.”
Altınözü Belediye Başkanı Rıfat SARI’nın da görüşleri şöyle:
“İlçemizin tarihi geçmişi var ve büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Altınözü ilçemizin turizm potansiyeli zengin olduğu için turizmden daha çok pay olmak istiyoruz. Altınözü ilçemizin tarihini ve Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı’nı tanıtmak için İlçe Kaymaka-mımız Bülent UYGUR ile beraber elimizden gerekeni yapacağız.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ