Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

Amaç: Üretim, Teknoloji, Gelişmişlik

Amaç: Üretim, Teknoloji, Gelişmişlik
  • 29.01.2020
  • 3.269 kez okundu

Antakya’da Meslek Liseli öğrenciler, sahada uygulama için “PROGEN Fen ve Bilim Projesi” ile laboratuvarlarda olacak.

Hatay Valiliği ile Progen Tohum A.Ş. Protokol imzaladı

Hatay Valiliği ile ilimizin tarım sektöründeki öncü sanayi kuruluşlarından, Ali ve Aykut Özbuğday kardeşlerin sahibi olduğu PROGEN TOHUM A.Ş. arasında “PROGEN Fen ve Bilim Etkinlikleri Projesi” imzalandı. Vali Rahmi Doğan ile PROGEN Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday’ın imza attığı protokol ile beraber, ilimizdeki meslek lisesi öğrencilerinin sahada uygulamalı olarak fen ve bilim projelerini yaşama geçirmesi ve pratik kazanması amaçlanırken, temel hedefin ise ilimizde tarımsal üretimi teknolojik yeniliklerle destekleme ve gelişmişlik olduğu vurgulandı. Pazartesi günü Valilik’teki imza törenine; Vali Rahmi Doğan, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, PROGEN Tohumculuk adına Ali Özbuğday ile Ömer Levent Sekban katıldı.
-20 PROJE-
İlimizin tarım sektöründeki önemli sanayi kuruluşlarından PROGEN Tohum A.Ş. İşletmesi ile işbirliği doğrultusunda, ortaöğretim öğrencilerinin hazırlayacağı bilimsel projeler arasından, komisyon tarafından seçilen 20 projenin maddi olarak desteklenmesi ile ilgili protokol, Hatay Valiliği Abdurrahman Melek Toplantı Salonu’nda gerçekleşen protokol ile beraber imzalanırken, konuya ilişkin konuşan Vali Doğan şunları söyledi:
“Bugün, ilimizin çok kıymetli özel sektör temsilcilerinden olan PROGEN ile bir protokol imzaladık. Bu protokol kapsamında, bilim şenliği sponsorluğu kapsamında, ilimizdeki öğrencilerimizin PROGEN laboratuvarlarında uygulamaları yerinde görmesine imkan sağlamış olacağız. Bu vesileyle, hem bizim öğrencilerimiz merakını gidermiş olacak hem de çalışacakları laboratuvarları görmüş olacaklar. O yüzden çok önemli bir protokol.
Özel sektörün kamuyla yakın çalışıyor olması yeni bir açılım. Bu sayede, hem kamuya hem de özel sektöre eleman yetiştirilmiş olacak. PROGEN de, yüksek teknoloji ile çalışan firmaların başında geliyor.
Birkaç hafta önce PROGEN’i ziyaret ettim. Gerçekten çok disiplinli bir şekilde, dünya pazarında önemli bir yer edinmiş. Ne yaptığını ve nereye gitmek istediklerini bilen bir ekiple çalışmalarını yürütüyorlar. Bu yüzden PROGEN’in sahiplerini, değerli hocaları ve ekibini tebrik ediyorum. PROGEN, çok önemli bir kuruluş, özellikle tohum üzerine yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Dünya pazarına açılmış ve pazarlarında da lider bir firma. Buradaki tesisleri, laboratuvarları öğrencilerimize açıyor olmaları da ayrıca bir anlam ifade ediyor. Ben, kendilerine şükranlarımı sunuyorum.”
Ülke kalkınmasının temelinin üretime dayalı olduğunun altını çizen PROGEN yetkilisi Ali Özbuğday da konuşmasında şunları dile getirdi:
“Üretimin temelinde, fen ve teknolojinin gelişmişliği önemlidir. Biz ümit ediyoruz ki, firma olarak, bu pilot uygulamayla çocuklarımızın fen ve teknolojiye olan ilgisini desteklemiş oluruz. Hem bilime ve teknolojiye hem de araştırma ve geliştirmeye yönelirler. Bunun, memleketimizin istikbali için önemli olduğuna inanıyoruz. Hayırlı, uğurlu olur inşallah.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ