Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Amacımız: Hatay’ı dünya standartlarına yaklaştırmak

Amacımız: Hatay’ı dünya  standartlarına yaklaştırmak
  • 01.11.2017
  • 1.070 kez okundu

Başkan Savaş; projelerini, hedeflerini aktardı …

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir tv programında projelerini, hedeflerini aktardı. Gerçekleştirdikleri hizmetlerin Hatay sağlığı için oldukça önemli olduğunu söyleyen Başkan Savaş, şehirlerin insanlar, hayvanlar ve canlılar gibi olduğunu ifade etti ve “Şehirlerde kanalizasyon ve içme suyu şebekeleri sıkıntılı olduğu zaman canlılardaki gibi atardamar ve toplardamar da sıkıntı var demektir. Atardamar ve toplardamarı sıkıntılı olan bir şehir sağlıklı yaşayamaz. Şehirleri de canlı bir organizma gibi düşünmek ona göre dizayn etmek lazım, bu yüzden hayati açıdan önemli bölgeleri önce ele almak gerekir. Bunların en başında sağlık yatıyor. Sağlık, altyapı ve yollar bu üçünü çözen belediyeler gerçekten de diğer belediyelerden bir adım önde oluyor. Ayrıca kültürel, yeşil alanlar ve akarsularımızı da rehabilite ederseniz o zaman biraz daha öne geçiyorsunuz. Biz şimdi ana aksaklıkları gideriyoruz. Gıda sektörü, hayvan pazarı, sağlıklı mezbahane, kesimlerin otomatikleştirilmesi ve buradan da ihracat yapılması bu şehre markasal anlamda katkı sağlayacak. Bunları sağladığınız zaman siz akıllı şehirler konseptinde yer alıyorsunuz. Amacımız Hatay’ı dünyadaki gelişmiş belediyeler standardına yaklaştırmak. Biz çalışmalarımıza başlarız bizden sonra gelecek kardeşlerimiz veya arkadaşlarımız da devamını getirir. Ama ben bir tıp doçenti olarak bir adımı atarım gücümüz yettiğince yol alırız bizden sonra da o arkadaşlar o yolu devam ettirir. Çünkü biz birçok ana konuda bu şehrin genetik kodlarını çözmüş oluyoruz. Şifre belirledikten sonra şehrin yol alması daha kolay ve formülü bilirseniz her şey daha kolay olur” dedi.
Kimse Asi Nehri kenarındaki evini satmasın, zarar eder …
Şehrin aydınlatma sistemini Philips’in Türkiye ayağıyla görüşmeler gerçekleştirerek bütünüyle değiştireceklerini söyleyen Başkan Savaş, şehri daha estetik ve daha ekonomik aydınlatmak için Philips’in Türkiye’deki en yetkili kişileriyle toplantı yapacaklarını bildirdi ve “Asi Nehri kenarını ve tüm Hatay’daki sorumluluk alanlarımızı yenilikçi bir sistemle aydınlatacağız. Asi Nehri’nin temizliğiyle ilgili çalışmalar tamamlanmak üzere. Arıtma tesisimiz %78-79 oranında bitmiş durumda. Bu hafta içerisinde de kanalizasyon ihalesine giriyoruz. Firmalardan çalışmaları 5 ayda bitirmelerini talep edeceğiz. Asi Nehri’ne %99.9 temizlenmiş su vereceğiz. Işıklandırmasıyla, görüntüsüyle ve temizliğiyle göze hitap eden bir Asi Nehrimiz olacak. Kimse Asi Nehri kenarındaki evini satmasın, zarar eder” dedi.
Türkiye’nin üçüncü büyük mezbahanesinin yapımını tamamladık …
Antakya Belediye başkanlığı dönemimde proje çalışmalarına başladıkları, Büyükşehir Belediye başkanlığı sürecinde ise yapımına başlayıp bitirdikleri Türkiye’nin üçüncü büyük Canlı Hayvan Borsası ve Mezbahanesinin yapımını tamamladıklarına vurgu yapan Başkan Savaş, konu ile ilgili şunlara değindi: “Günde yaklaşık olarak 70 büyükbaş, 210 tane küçükbaş hayvanın kesilebileceği kapasitede bir entegre tesis inşa ettik. Toplamda 95 kesimhanenin bulunduğu teknolojiyle barışık bir mezbahanenin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Tesisimizin yapımını tamamladık ancak şuan yol çalışmalarını sürdürüyoruz. Tüm çalışmalarımız bittikten sonra kullanıma açacağız. Hatay’ın büyük eksiklik duyduğu bu konuyu çözüme kavuşturmuş olmaktan dolayı mutluyuz.”
Akıllı şehirler konseptine üye olduk …
Hatay’ın akıllı şehirler konseptine üye olarak birçok yeniliğe merhaba dediğini ifade eden Başkan Savaş, “Akıllı şehirler konseptine üye olduk. İlk toplantı Dubai’de gerçekleştirildi. 5 yıl içerisinde akıllı şehir konseptiyle hem şehrimizi aydınlatacağız hem de tasarruf ettiğimiz kazançla yaptığımız çalışmaların maliyetini çıkartacağız. Aklın, inovasyonun, teknolojinin ve bilimin peşinde giderseniz; bunları yakalıyorsunuz ama başka şeylerin peşinden giderseniz fitne fesadı ve sıkıntılı şeyleri yakalıyorsunuz. Bizim kafamız öyle şeylere çalışmıyor, diğer tarafa çalışıyor, enerji kaybı da yapmıyoruz” dedi.   -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ