Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Amanos Tüneli

Amanos Tüneli
  • 19.01.2021
  • 1.351 kez okundu

Hatay’ın “Çılgın Projesi” adıyla da anılan AMANOS TÜNELİ macerası, yaklaşık 10 yıldır sürüyor. Dönemin siyasetçilerinin açıklamalarına göre; 2011’de gündeme gelen, 2015’te projesi tamamlanan, 2016’da ilk kazması vurulan, 2018’de yatırım programına giren, 2019 ve 2020 yıllarında da sonuna gelinen proje müjdesine son olarak Bakanı Adil Karaismailoğlu katılarak, “Kazmayı en kısa sürede atacağız” dedi. Amanos Tüneli macerasında 10 yıl geçti, ama ortada Ne KAZMA var, Ne de KÜREK!

Tarih: 15 Ocak 2020:
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ADİL KARAİSMAİLOĞLU:
“Hatay için önemli olan projelerin çalışmalarını ve planlamalarını hızlı bir şekilde yapacağız. Bölgenin en çok beklediği konulardan birisi olan Amanos Tüneli için inşallah önümüzdeki günlerde yeni gelişmeler olacak, onun da Ankara’da takipçisi olacağız. Bir Hataylı, bir İskenderunlu gibi, Amanos Tüneli’nin başlaması için bütün gücümüzle çalışacağız. Bundan herkes emin olsun. Son 18 yıldır Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayal edilemeyen projeler ülkemiz için yapıldı. İnşallah Hatay’da da çok önemli projeleri bir bir hayata geçireceğiz. Bunlardan en önemlisi, Amanos Tüneli, bununla başlayacağız. Belediyelerimizin taleplerini inceleyerek, Hataylıların yararına olan bütün projelerde her zaman yanınızda olacağız. İnşallah Türkiye’de 18 yıldır devrim niteliğinde yapılan yenilikler, büyük gelişmeler, Hatay’da da artarak devam edecektir. İnşallah bunların hepsine bizler de şahit olacağız. Projelerin başlaması, bitmesi, inşallah bize nasip olur. Halkımızın yaşam kalitesini yükselten projelerle her zaman birlikte olacak.”
HÜSEYİN ŞANVERDİ (Hatay Milletvekili)
“Amanos Tüneli Çalışmaları Başlıyor… Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız ile birlikte Hassa Belediye Başkanlığımızı ziyaret ettik. Ardından Sayın Bakanımız, Amanos Tüneli konusunda basın açıklamasında bulundu.”
HÜSEYİN YAYMAN (Hatay Milletvekili)
“Değerli Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu Bey’i bugün Hatay’ımızda misafir ettik. İlk defa bir Ulaştırma Bakanı, Amanos Tüneli’nin yerinde inceleme yapıp, ilk kazmanın vurulacağını söyledi. Hatay’ımıza verdiği değer için Bakanımıza ve bu yatırımlar için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz.”
ABDULKADİR ÖZEL (Hatay Milletvekili)
“Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ve Belediye Başkanlarımız ile toplantı gerçekleştirdik. Sayın Bakanımıza, ilimizde Karayolları nezdinde devam eden 12 projenin tamamlanması ve
‘Amanos Tünelinin inşallah en kısa zamanda temelini atmak için tekrar buraya geleceğiz’ sözleriyle, Amanos Tüneli ile ilgili ilerleyen günlerde fiili gerçekleşme konusunda destek ve Ankara’da takipçisi olacağı için hemşerilerimiz adına teşekkür ederim.”
HACI BAYRAM TÜRKOĞLU (Hatay Milletvekili)
“31 Km Olarak Planlanan Amanos Tüneli Projesi ile hem bölgesel anlamda, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’yu İskenderun Körfezi’ne kıyı yapıyor, hem küresel ölçekte Ortadoğu’yu Akdeniz’e bağlıyor ve ticari hareketliliği arttırıyoruz. 2021 Yılı, Amanos Tüneli Projesi’nin inşa yılı olacaktır.”
TARİH 5 OCAK 2015
Dönemin Başbakanı ve AK Parti Genel başkanı AHMET DAVUTOĞLU:
AK Parti Genel Başkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hatay kadar Türkiye için de büyük önem taşıdığını ifade ettiği Amanos Tüneli Projesi’nin ihalesinin en geç 2016’da gerçekleştirileceğini söyledi. Cumartesi günü, Hatay’da Partisinin düzenlediği mitinge katılan, Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefeti eleştirdi, Amanos Tüneli’nin Hatay ve ülke için önemine dikkat çekti.
AMANOS TÜNELİ’NE 2016’DA BAŞLIYORUZ
Amanos Tünellerini emanet olarak kabul ettiklerinin altını çizen Başbakan Davutoğlu, “Biz proje çalışmalarını tamamlıyoruz. İşte Hatay meydanından söz veriyorum… Aziz Hataylılar, Amanos Tüneli’nin inşallah yapım ihalesine en geç 2016’da başlıyoruz, Yap-İşlet-Devret’le. Bu o kadar önemli ki, sadece Hatay için değil, bütün Türkiye için… Dağları delip, Ferhat’la Şirini buluşturan kim? Onlar konuşur, biz yaparız. Bilin ki, o aşılmaz zannedilen zorlu yollar var ya… 212 kilometrelik yolu 136 kilometreye indireceğiz. Ama o zorlu dönemeçli yolların hepsi bitecek. Bereketli Harran, bereketli Gaziantep ovaları, bereketli GAP havzası, bereketli Amik Ovası’yla ve dünyaya açılan İskenderun’la buluşacak. Hatay’a mübarek olsun” dedi.
TARİH: 11 MAYIS 2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hatay ve Mersin’e müjdelerle geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amanos Tüneli’nin açılacağı sözünü verdiğini anımsatan Başbakan Davutoğlu, proje çalışmaları tamamlanmak üzere olan Amanos Tüneli yapım ihalesinin 2016’da başlayacağını müjdeledi, Amanos Tüneli ile beraber Kilis, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın en kısa yoldan İskenderun Limanı ile buluşacağını bildirdi
TARİH: 29 ARALIK 2014
Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Antakya Spor Salonu’nda konuştu: “İnşallah Amanos Tüneli, en kısa sürede açılacak. Amanos Tüneli ile GAP Havzası, Hatay’a ve İskenderun Limanı’na bağlanacak. GAP’ın bereketi, Hatay üzerinden Akdeniz’e taşınacak. İskenderun Limanı; GAP bölgesinin ve Gaziantep’in, İskenderun’unun, bütün GAP bölgesinin, hatta İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu hattının en önemli limanlarından biri haline gelecek. Bu, bizim için her hangi bir proje değil, stratejik bir projedir. Amanos Projesi ile İskenderun Limanı’nın geliştirilmesi bir araya getirildiğinde, inşallah Hatay, bu anlamda büyük bir ekonomik hamlenin öncüsü olacak.”
SADULLAH ERGİN’İN SEÇİM BİLDİRGESİNDEN:
“Hatay’ın Çılgın Projesi, Amanos Tüneli olacak. Hatay’ı ikiye bölen Amanos Dağları’na açılacak tünelle, şehrin iki yakası arasında hızlı ve güvenli bir yol oluşturulacak. Böylece hem Hatay’ın doğusu yatırıma açılacak, hem de komşu illerden gelen ihraç mallar çok kolay şekilde limana ulaşacaktır. Amanos Tüneli’nde şu anda proje çalışmaları devam ediyor. Yakında temeli atılarak inşaatına başlanacaktır.”
Adalet eski Bakanı Ergin, Başbakan Binali Yıldırım tarafından, Mersin’deki konteynır temelinde gündeme getirilerek programa alındığının açıklandığını, bürokratik işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte proje ihalesine çıkıldığını, ihalesinin de yapıldığını ve o dönemdeki çalışmalar kapsamında, projede “kazma vurulabilir” düzeye gelindiğini kaydederken, sonrasıyla ilgili ise bilgi vermedi.
18 OCAK 2018:
AK Parti Kilis Milletvekili Reşit Polat
Amanos Tüneli Projesi, 2018 yılı yatırım programına alındı. Amanos Tüneli Projesi, 2018 yılı yatırım programına alınmıştır. Amanos Tüneli Projesi’nin tutarı, 1 milyar 726 milyon TL’dir. Bölgenin en büyük projesinin mimarı olan; başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Binali Yıldırım’a, Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan’a, Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’a, kabine üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ