Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,29 / Satış: 7,32

Amatör Denizcilik

Amatör Denizcilik
  • 27.11.2018
  • 653 kez okundu

Amatör Denizci Eğitimleri ve Sınav Uygulamaları İskenderun’da başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan, “Hedef 2023: Bir Milyon Amatör Denizci Projesi” kapsamında İskenderun’da bir eğitim programı gerçekleştirildi.
2023’e kadar 1 milyon vatandaşa denizcilik kültürünü aşılamak, verilecek denizcilik eğitimi sonunda Amatör Denizci Belgesi düzenlemek, ‘denizci millet denizci ülke’ hedefine ulaşmak ilkesi çerçevesinde İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi konferans salonunda buna yönelik olarak bir toplantı düzenlendi. Uzakyol Kaptanı Abdurrahman Burak tarafından, slayt görüntüleri eşliğinde, nazari olarak katılımcılar için ders anlatıldı.
Toplantıya; İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, 2.Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Salih Doğan, 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Çağlarsu, İskenderun Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay, İskenderun Liman Başkanı Hüseyin Demir, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ile sektörün içerisinde yer alan firmaların temsilcileri katıldı.
Toplantıda, kursiyerlere, ‘tekne kısımları ve donanımları, teknede yönler, denizcilikte yönler, deniz akıntıları, rüzgar yönleri, teknelerin rıhtımlara yanaştırılma şekli, teknelerin hızı, tekneleri demir atacakları yerler; seyir haritalarının okunuş şekli, denizde kullanılan mesafe birimi, şamandıralar, uluslararası denizde çatışmayı önleme kuralları, acil durumlarda kullanılabilecek olan arama ve kurtarma vericisinin bulunacağı yerler, tekne kullanan kişinin bilmesi gereken sağlık ve güvenlik için öğrenmesi gereken temel ilk yardım bilgileri, teknenin emniyetle geçişini sağlayabilmek, acil durumlarda yer bildiren telsiz vericileri, tekne fenerleri’ gibi birçok başlıklarda bilgiler aktarıldı. Yüz yüze verilen görsel eğitimin ardından, kursiyerler, yazılı sınava tabi tutuldular. Başarılı olanlara ‘Amatör Denizci Belgesi’ verileceği kaydedildi. -Gökay Gökdemir-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ