Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Amerikalı Heyet Hatay ve Gaziantep’te

Amerikalı Heyet  Hatay ve Gaziantep’te
  • 04.03.2020
  • 412 kez okundu

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Pazartesi günü geldikleri Ankara’daki temaslarının ardından, dünü, sınır bölgesinde ve mülteci kamplarında incelemelerde bulunmak üzere, Hatay ve Gaziantep’e geçirdi.

Türkiye’nin kalabalık gündeminde ilk sırada yer almaya devam eden sığınmacılar konusu, Amerikan Yönetimi’nin de gündeminde. Buna dair üst düzey üst düzey adresinde, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey var. Her iki isim de Pazartesi günü geldikleri Ankara’daki temaslarının ardından, Hatay ve Gaziantep’e geçti, burada bazı görüşmelerde bulundu.
Konuya ilişkin ABD BM Daimi Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, Craft’ın, beraberinde Jeffrey’yle birlikte 2-4 Mart günlerinde Türkiye’de olacağı bildirildi. Açıklamaya göre, Craft ve Jeffrey, Pazartesi günü Ankara’ya geldi. Ancak burada resmi temasları olup olmadığı noktasında herhangi bir bilgi verilmedi. Craft ve Jeffrey’nin, İdlib’den insani göç yaşanmasıyla ilgili tablo hakkında bilgi almak ve mevcut Suriyeli sığınmacılarla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Hatay ve Gaziantep’teki sınır bölgelerine gideceği ifade edildi.
Ziyarete ilişkin yapılan yazılı açıklamadaysa, “Rusya ve İran’ın desteklediği Esat rejimi güçleri, yüzlerce sivilin ölümüne ve Suriye’deki iç savaşın 9 yıl önce başlamasından bu yana en yüksek yerinden edilmiş insan sayısını teşkil edecek şekilde yaklaşık bir milyon kişinin ülkeden kaçmasına neden olan, gaddar bir askeri harekat başlatmıştır. Büyükelçi Craft, ziyareti sırasında, dondurucu kış koşullarında erzak ve doğru düzgün barınma imkanı olmadan hayatta kalma mücadelesi veren Suriyeli topluluklara ve yerinden edilmiş insanlara BM yetkisi dahilinde sınırın aşılarak kritik önem taşıyan insani yardımın ulaştırılmasına acilen ihtiyaç olduğunun altını çizecektir. Büyükelçi, Türkiye’deki temasları çerçevesinde, artan insani krize karşılık vermek için yorulmak bilmeden çalışan BM yetkilileri ve STK görevlileriyle de bir araya gelecek. Büyükelçi Craft, bu temaslarının akabinde, New York’a dönmeden önce, üst düzey Türk görevlilerle kuzeybatı Suriye’deki mevcut insani durumu ele alacak” denildi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ