Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,44 / Satış: 7,47
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Amerikan Seçimleri Ve Dünya

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 09.11.2020
  • 878 kez okundu

3 Kasımda Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan seçim hem teknik olarak hem de taktik olarak tarihte ayrı bir yer edinecek.

Trump’un seçimle ilgili hile yapıldığı, oyların çalındığına dair iddiaları, manevi danışmanı tabir edilen bir bayanın kameralar karşısında ayin düzenleyip el kol hareketleriyle melekleri Trump’a yardıma çağırması çok ilginç geldi.

Bir ara Trump’un, bizim yaşadığımız coğrafyanın liderlerinden esinlenmiş olduğuna kani olacaktım ki imdadıma Amerikan Televizyon kanalları yetişti(!). Tv. kanalları, Trump’un iddialarının temelsiz olduğunu görüp, kanıt olmaksızın yalanlar uydurup üfürdüğünü anlayınca, ekranı yüzüne kapatıp canlı yayını kestiler.

Bizim diyarda hükümet başkanlarının konuşmalarını canlı yayında kesmek kimin haddine; medya kim oluyor ki başkanlar ile ilgili olumsuz yargı oluştursun?

Medyanın duruşlarını karşılaştırdığımda, bizim bölgelerden esinlenmediğine kanaat getirdim.

Lakin faşizan fikirli liderlerin özelliklerinin tüm coğrafyalarda birbirlerine benzedikleri; yenilgileri kolay hazmetmedikleri, hükmetme alışkanlıklarını kaybetme asabiyeti ile her türlü çamur atma, çamura yatma olmak üzere çirkeflikte sınır tanımadıkları bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Amerika’da yapılan seçimleri tüm dünya yakından takip eder. Amerika’da yaklaşık 332 milyon nufüs yaşıyor. Bunların yaklaşık 250 milyonu seçmen. Bu satırları yazarken kaç seçmenin oy kullandığı henüz netleşmiş değildi.(170 milyon tahmin ediliyor)

2020 yılı itibariyle dünyada 195 egemen devlet olduğu ve 7,8 milyar insan yaşadığı belirtilmiş.

İster kabul edelim, ister kabul etmeyelim; Birleşik Amerika’daki Başkan seçiminin bütün dünyayı derinden ilgilendiren yönleri bulunuyor.

Ekonomik, siyasi, teknolojik, askeri tasarrufları ve tercihleri dünya coğrafyalarını etkileyecek güce sahip. Bazı ülkeler; örneğin petrol zengini Araplar çoğu meselelerde, âdeta hipnotize edilmiş gibi, eli kolu bağlı, Amerikan Başkanlık seçiminin sonuçlanmasını ve bundan sonra da yeni Başkanın göreve fiilen başlamasını beklerler.

Latin Amerika ülkelerinden Asya-Pasifik ülkelerine kadar, Birleşik Amerika’nın kötü sürprizler, oldu bittiler yapmamak için yakın dost olduklarını her fırsatta dile getirirler.

Amerika’nın dünya genelinde 800’ün üzerinde askeri üssü bulunuyor. Yılda yaklaşık askeri harcamalara 800 milyar dolar ayırıyor.

Dünyanın ileri teknolojik vadileri ,ticaret merkezleri, uçsuz bucaksız üretim sahaları Amerika’da bulunuyor. Bazı şirketlerin mali hacimsel ölçekleri, dünyanın birçok devletlerinden daha büyüktür.

Dolayısıyla Amerika’lıların seçtiği başkanı sadece kendi ülkesini yönetmekle kalmıyor, tüm dünyayı etkileyecek bir nüfuza da sahip oluyor.

Amerika’da dört yıl önce anketler, Hilary Clinton’un seçileceğini işaret ediyordu. Dünya da yaygın kanı bu yönde idi. Trump galip geldi; kuşkusuz dünya böyle bir sürpriz beklememişti.

Dünya, klasik Amerikan Başkanlarında bulunmayan düzeysiz tavırları Trump’un başkanlığında gördü.

Türkiye bu tavırlardan nasibini aldı. Rahip Bronson’un bir telefonla serbest bırakılması, ekonominizi bir twetle çökertirim tehdidi, Cumhurbaşkanımıza atfen, sokak diliyle çirkin yazılmış mektup, bize karşı Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü kurulmasına alenen destek ve F-35 Savaş uçaklarının teslim edilmemesi gibi zincirleme gerilimler yaşandı.

Belki de Trump’un gidişi ülkelere bir dinlenme ve sakinleşme fırsatı veriyor diye avunulabilir.

Bu yaklaşım yanılsamalardan ibarettir.

Yeni seçilen Başkanın, Birleşik Amerika’nın uluslararası davranışında radikal değişiklikler yapmasını beklemek naiflik olur. Zira Amerikan dış politikası genel hatlarıyla geleneksel olarak günübirlik menfaatleri üzerinden yürür.

Dün böyleydi, bugün de böyledir.

Sadece işini sululukla yapan cahil Trump vardı, yerine ciddiyetle yapacak bilgili Biden geldi.

Türkçe tekerlemeye uyarlayacak olursak; hamam yine aynı hamam sadece tellak değişti, yumruk yine aynı yumruk sadece eller değişti.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ