Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Amik Çiftçisi Perişan!

Amik Çiftçisi Perişan!
  • 31.05.2019
  • 572 kez okundu

Ova çiftçisi, Tarım Bakanı Pakdemirli’yi sert şekilde eleştiriyor…

İlimizin buğday ve pamuk ambarı olan Amik Ovası’nda, çiftçi, son yılların en kötü ve en sıkıntılı günlerini yaşıyor. Bu kış yaşanan sel felaketlerinin ardından sular içinde kalan Ova arazisinde ekimini hala yapamayan çiftçiler var. Ekimini yapıp da mahsul alamayan, istediğini elde edemeyen üreticiler de sıkıntılı.
Bölgede buğday ve pamuk ekimi yapan, ayrıca Asi Sulama Kooperatifi Başkanlığını da üstlenen, Ova çiftçilerinden Hüseyin Şahbaz’ın bu konudaki gayet samimi eleştiri ve yakınmaları şöyle:
“Bugün Amik Ovası’nda 30 Mayıs olmuş. Kışın yaşanan sel felaketleri çiftçiye göre afet, Tarım Bakanı’na göre normal doğa olayı. Yaşanan felakette kılını kıpırdatmayan yetkililer, felaketten sonra hala arazisini ekemeyen yüzlerce çiftçi veya yaşanan ağır kış şartlarından dolayı arazisine gerekli işlevi yapamayan, ekim yapıp pamuğunu çıkartamayan ve ikinci defa arazisini darbuzlayıp (sulayıp ) ekmeye çalışan sahipsiz çiftçilerin desteklemesini kesen Sayın Tarım Bakanı, vicdanın rahat mı? Madem ki kesecektin, bu müstahsillerden niye Bağ-Kur, stopaj ve benzeri vergi kestin? Ve neye göre, ikinci ürüne 450 kğ üzerinden destekleme ödemesi yaptırdın? 2019 yılında, Sayın Bakan ve Bakanlık, hepiniz sınıfta kaldınız ve karne notunuz koca sıfır, bilesiniz.
Temel ürünlerimizden buğdayın hasadı yapılıyor. Kışın ağır şartlarından dolayı ortalama ürün hasadı 300-400 kğ geçmiyor, bu da bilgilerinize Sayın Bakan ve yetkililer.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ