Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,19 / Satış: 7,22
€ EURO → Alış: 8,78 / Satış: 8,81

Amik, düne kadar su’suzken…

Amik, düne kadar su’suzken…
  • 19.01.2021
  • 330 kez okundu

Dsi; 18  yılda Hatay’da 7 Baraj, 3 Gölet yaptığını açıklıyor…

Amik Ovası çiftçisinin yıllardır bitmeyen sulama sorunu devam ederken, Devlet Su İşleri (DSİ), bölgeye son 18 yılda 7 baraj ve 3 gölet yapıldığını duyurdu. Amik Ovası’nda sulama sorunundan ötürü, her yıl ekim türü değişikliğine gitmek zorunda kalan ya da ekimden bütünüyle vazgeçen çiftçi ve üreticinin yakınmaları şöyle dursun, “Amik Ovası topraklarını sulamaya açıyoruz” başlığı altında, DSİ Basın Bürosu’ndan şu bilgi verildi:
“Özellikle, modern sulama projelerimiz, ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda, Hatay ilinde inşa edilen 13 sulama tesisi ile 85 Bin 10 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür Yıldız, ‘Böylece, Hatay topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 65 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık. Hatay’ımız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 22 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 22 adet sulama inşaatının tamamlanmasıyla, toplam 898 bin 230 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup, milli ekonomiye, 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 1 333 700 000 TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte, Hatay, zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır” dedi.
Akdeniz’in ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Hatay’ımızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 111 adet tesis ile 2 milyar 800 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Hatay’da son 18 yılda, 7 baraj ve 3 gölet inşa edildiğini ifade etti. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ