Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Amik’in Suyu Kuruyor, Balıklar Ölüyor…

Amik’in Suyu Kuruyor,  Balıklar Ölüyor…
  • 24.05.2019
  • 632 kez okundu

Yüz binlercesi kurtarıldı, milyonlarcası kurtarılmayı bekliyor

Havaların ısınması ile birlikte suları çekilen Amik Gölü’nü yaşam alanı olarak kullanan balıklar, göl havzası içerisinde minik su birikintilerinde yaşam mücadelesi vermeye devam ederken, her gün binlercesi telef oluyor.
Hatay Tabiatı Koruma Derneği girişimi ile balık ölümlerinin önüne geçilmesi için çalışmalar yürütülürken, bu çabanın yetersiz kaldığı da bir gerçek. Tabiatı Koruma Derneği, süreçle ilgili şu bilgileri kamuoyu ile paylaştı:
“Bu talihsiz duruma, Hatay Vali Yardımcımız Sayın Mahmut Hersanlıoğlu beyefendinin talimatı ile beraber; Hatay İl Tarım Müdürlüğü, DSİ Hatay Şubesi ile Hatay Tabiatı Koruma Derneği’nin üye ve gönüllüleri, son bir haftadır kurtarma çalışması yaparak, can çekişmekte olan balıklara müdahale ederken, kendileri için daha korunaklı ve yaşamsal alan olan Kırıkhan Gölbaşı Gölü ve ana kurutma kanallarına nakilleri yapılmaktaydı. Bu çabaların sonucu olarak, binlerce balığın hayatı kurtuldu. Şu zamana kadar olan çalışmalar kısıtlı ekip ve ekipman ile yapılmaktaydı. Çalışma sahasının geniş olmasından dolayı, daha fazla ekip ve ekipmana ihtiyaç duyulmakta. Aksi halde milyonlarca canı kaybedebiliriz.”
Değerli arkadaşlar; 26.05.2019 Pazar günü saat 10:30’da Serinyol ışıkları Total Petrol’de buluşup, Arpahan’dan göl havzasına geçerek balıklara müdahale edeceğiz. Çok fazla insan gücüne ihtiyaç duyulmakta. İçerisinde bulunduğumuz Ramazan ayında hayırlı ve güzel bir işe vesile olalım.
NOT: Çalışma sahası çamur olacağından, alana uygun giyim kuşam önemli. Bolca file ve süzgeç getirelim.
İletişim: Mahmut Yıldırım: 0532 545 40 32, Banu Demirkent: 0534 523 86 23, Turgut Kaplan : 0543 961 00 83,  Nurseli İnan : 0546 643 00 76, Ahmet Aymaz : 0505 759 99 52”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ