Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Amikli, amik gölünü arıyor

Amikli, amik gölünü arıyor
  • 09.01.2019
  • 1.458 kez okundu

Amik çiftçisi, Reyhanlı Barajı’nın acilen tamamlanmasını istiyor.

İlimizde haftalardır devam eden sağanak yağışların Amik Ovası’nı eski göl aynasına dönüştürmesi gerçeği yanında, bölge çiftçisi, yok edilen göl aynası kararının ne denli yanlış olduğunu bir kenara bırakırken, hiç olmazsa Reyhanlı Barajı’nın acilen tamamlanmasının ilimiz tarım ve ekonomisine büyük katkı yapacağını savunuyor.
Konuya ilişkin konuşan Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, bölgede baraj olmaması nedeniyle sulama ve taşkın sıkıntısı çekildiğine vurgu yapıyor. Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu’nun bu konudaki görüşleri ve ülke yöneticilerine mesajları şöyle:
“Türkiye’nin gözbebeği birçok tarım ürününün yetiştirildiği; Narenciye, pamuk, soğan, patates, maydanoz, tahıl ürünleri ve daha sayabileceğimiz birçok değerimizin yetiştirildiği, Allah’ın bizlere bahşettiği cennet diyarı. Hatay Amik Ovası! Toprak kazanmak amacıyla, 1950’den 1975 yılına kadar, uzunluğu 16 km ve genişliği 10 km, çevresindeki bataklıklarla beraber 310 km2’lik alana sahip Amik Gölü kurutularak elde edilen bir ova… Sayın Cumhurbaşkanım, bu cennet diyarı ovanın kurtuluşu, devam eden Reyhanlı Barajı’nın bir an önce bitirilmesidir. Amik Ovası’nın kaderi, yaşadığımız ve rahmet olarak kabul ettiğimiz aşırı şekilde yağan yağmur neticesinde, telef olan ürünlerimiz için kurtuluş olacaktır. Doğa asla unutmuyor ve şimdi, her yağışta ova yeniden göl oluyor.
Başta Sayın Cumhurbaşkanıma, Sayın Valime, Sayın bölge Milletvekillerime, Reyhanlı Barajı’nın bir an önce bitirilmesini bölgemiz adına önemle arz ederim.” -Cemil Yıldız-

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ