Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Amik’te balık kurtarma operasyonuna katılmak isteyenlere:

Amik’te balık kurtarma operasyonuna katılmak isteyenlere:
  • 25.05.2019
  • 893 kez okundu

Hareket Yarın…

Amik Ovası’nda, günlerdir çekilen sular nedeniyle yaşamlarını yitiren ve telef olan yüzbinlerce balık yanı sıra kurtarılan milyonlarca ve bir o kadar kurtarılmayı bekleyen balıklar için yarın kapsamlı bir kurtarma operasyonu yapılıyor.
Hatay Tabiatı Koruma Derneği’nin yarınki girişimle ilgili doğaseverlere ve hayvan severlere yönelik bilgilendirme ve duyuru niteliğindeki açıklaması şöyle:
“Havaların ısınması ile birlikte suları çekilen Amik Gölü’nü yaşam alanı olarak kullanan balıklar, göl havzası içerisinde minik su birikintilerinde yaşam mücadelesi vermekte olup, her gün binlercesi telef olmaktadır.
Bu talihsiz duruma, Hatay Vali Yardımcımız Sayın Mahmut Hersanlıoğlu beyefendinin talimatı ile Hatay İl Tarım Müdürlüğü, DSİ Hatay Şubesi’yle birlikte Derneğimiz Hatay Tabiatı Koruma Derneği’nin üye ve gönüllüleri son bir haftadır kurtarma çalışması yaparken, can çekişmekte olan balıklara müdahale edip, kendileri için daha korunaklı ve yaşamsal alan olan Kırıkhan Gölbaşı Gölü ve Ana kurutma kanallarına nakillerini yapmaktaydı.
Bu çabaların sonucu olarak, binlerce balığın hayatı kurtuldu. Şu zamana kadar olan çalışmalar, kısıtlı ekip ve ekipman ile yapılmaktaydı. Çalışma sahasının geniş olmasından dolayı, daha fazla ekip ve ekipmana ihtiyaç duyulmakta. Aksi halde milyonlarca canı kaybedebiliriz.
Değerli arkadaşlar… 26.05.2019 Pazar günü, saat 10:30’da, Serinyol ışıkları Total Petrol’de buluşup Arpahan’dan göl havzasına geçerek balıklara müdahale edeceğiz. Çok fazla insan gücüne ihtiyaç duyulmakta. İçerisinde bulunduğumuz Ramazan ayında hayırlı ve güzel bir işe vesile olalım.
Çalışma sahası çamur olacağından, alana uygun giyim kuşam önemli. Bolca file ve süzgeç getirelim.
İletişim, Mahmut Yıldırım: 0532 545 40 32. Banu Demirkent: 0534 523 86 23, Turgut Kaplan: 0543 961 00 83.
Nurseli İnan: 0546 643 00 76. Ahmet Aymaz: 0505 759 99 52.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ