Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Anadolu Dilleri

Anadolu Dilleri
  • 07.11.2019
  • 265 kez okundu

Korolarla hayat buluyor

Anadolu, buluşuyor… Mardin’de Süryanice, Hatay’da Ermenice, Tunceli’de Zazaca, Gökçeada-Çanakkale’de Rumca, İstanbul’da Ladino, Artvin’de Gürcüce ve Rize’de Lazca dillerinde…

MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu Ailesi, Yücel Kültür Vakfı ve Hollanda Başkonsolosluğu desteğiyle, özel bir proje için bir araya geliyor. “Kültürlerin Sesi” Projesi’yle, Anadolu şarkıları, korolarla seslendirilecek.
Projenin ilk aşamasında; Mardin, Hatay, Tunceli, Gökçeada-Çanakkale, İstanbul, Artvin ve Rize’de koro kurmaya gönüllü, başvurular sonunda belirlenecek, koro şeflerine, MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu Ailesi Genel Sanat Yönetmeni ve Şefi Masis Aram Gözbek tarafından İstanbul’da 5 günlük bir koro şefliği atölyesi verilecek. Ardından, bu şeflerin bölgelerindeki 16-29 yaş arası 40’ar çocuk, genç ve yetişkinden oluşacak korolar kurmaları hedefleniyor.
Bu illerdeki proje koroları; Mardin’de Süryanice, Hatay’da Ermenice, Tunceli’de Zazaca, Gökçeada-Çanakkale’de Rumca, İstanbul’da Ladino, Artvin’de Gürcüce ve Rize’de Lazca dillerinde seslendirecekleri eserler için 5 aylık bir çalışma sürecinin ardından, MAGMA Oda Korosu ile kendi şehirlerinde konserler verecek. Ardından İstanbul’da bir araya gelerek, hem kültür etkileşiminde bulunacak hem de bu dillerdeki repertuvarlarını bir festival ile İstanbul’da müzikseverlerle buluşturacak.
Projeye başvurmak isteyen koro şefi adaylarının, www.kulturlerinsesi.com sayfasında yer alan başvuru formunu doldurması yeterli. Son başvuru tarihi 9 Kasım 2019.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ