Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Anadolu Nota Oluyor

Anadolu Nota Oluyor
  • 06.12.2019
  • 632 kez okundu

Kültürlerin Sesi Projesi: “Yücel Kültür Vakfı’nın desteği ile gerçekleşen projede; Hatay, Artvin, Rize, Mardin, İstanbul, Çanakkale ve Tunceli’den koro şefi adaylarımızla dopdolu bir hafta geçirdik.”

Yücel Kültür Vakfı ve proje eş finansörü Hollanda Başkonsolosluğu desteğiyle hayata geçirilen “Kültürlerin Sesi” oluşumu kapsamında, 7 ilde projelendirilen korolarla, çok dilli Anadolu, ses vermeye hazırlanıyor. Çalışma kapsamında; Süryanice (Mardin), Ermenice (Hatay), Zazaca (Tunceli), Rumca (Gökçeada), Gürcüce (Artvin), Ladino (İstanbul), Lazca (Rize) dillerine hakim, bu koroları oluşturabilecek ve yönetecek şef adayları bir araya getirilirken, çalışmalarda önemli bir mesafe de kat edilmiş oldu. Buna dair son örnek, Antakya oldu.
Sezgin Suna şefliğindeki Antakya Polifonik Korosu’nun davetiyle Hatay’a gelen Masis Aram Gözbek, 5 gün süren bir Polifonik Koro Çalıştayı düzenledi. Antakya Polifonik Korosu’nun konseri, önceki gün gerçekleşti ve ortaya konan performans ayakta alkışlandı.
-UNUTULMAZ-
Hatay’daki çalışma programına dair memnuniyetini ifade eden, MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu Ailesi Genel Sanat Yönetmeni ve Şefi Masis Aram Gözbek, buna dair paylaşımında, geçtiğimiz hafta başından itibaren Hatay’da tam 5 koroyla yürüttükleri koro çalıştayını çok güzel bir konserle tamamladıklarını dile getirdi ve şu kalbi mesajı ekledi:
“Tam 10 gün süren unutulmaz Hatay macerasının sonunda, İstanbul’a doğru… Tabii yazacağım daha çok şey var, ama şimdilik bu kadar.”
-PROGRAM-
Merakla beklenen Proje’de, konser programı sıralaması şöyle:
2 Mayıs 2020: Hatay Konseri, 3 Mayıs 2020: Mardin Konseri, 17 Mayıs 2020: Rize Konseri, 18 Mayıs 2020: Artvin Konseri, 25 Mayıs 2020: Gökçeada Konseri, 6 Haziran 2020: Tunceli Konseri, 13 Haziran 2020: İstanbul Konseri, 20-21 Haziran 2020: Festival-İstanbul.
Sürecin işleyişini merak edenler için de şu bilgiye yer verildi:
“5 aylık bir çalışma sürecinin ardından her şehirde kurulacak koronun, MAGMA Oda Korosu ile birlikte, belirlenmiş bölgelerin kültürel zenginliklerini yansıtan bir mekanda konser vermesi planlanmaktadır. Haziran 2020 tarihinde ise, hedef illerdeki tüm korolarımızı İstanbul’da gerçekleştireceğimiz bir etkinlikte ağırlamak ve 7 koroyla birlikte festival havasında konserler düzenlemek, belirlenecek ortak eserleri seslendirerek farklı kültürlerin birbirleriyle etkileşimine bir fırsat vermek istiyoruz.
Aynı ülke topraklarında yaşayan, farklı dilleri konuşan, farklı kültür ve geleneklerle yetişmiş gençlerin bir araya gelerek birbirlerini tanımalarının ve İstanbul’un tarihi ve kültürel birikimiyle hayatlarına özel bir deneyim katmalarının vereceği özgüveni ve sevinci, onlarla paylaşmayı amaçlıyoruz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ