Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Anadolu’nun Kadın Gücü Yarışması

Anadolu’nun Kadın Gücü Yarışması
  • 09.06.2021
  • 201 kez okundu

67 İlden 1506 Kadın

‘ŞANS’ temasıyla kadın üreticileri çağıran Anadolu’nun Kadın Gücü Yarışması, pandemi dönemine rağmen, Hatay’ın da aralarında olduğu 67 ilden 1506 kadın başvuru sayısına ulaşarak sürecini tamamladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerindeki ticari alanların işleten Anadolu Kültürel Girişimcilik (AKG) tarafından, kültürel mirasımızı kadın üreticiler aracılığıyla dünyaya tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen ‘Anadolu’nun Kadın Gücü’ Yarışması, bu yıl üçüncü kez, ‘Şans’ temasıyla düzenlendi. Geleneksel motifleri ve kültürel değerleri modernize ederek günümüze taşıyan ürünlere dönüştürmeyi teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmada, Türkiye’nin dört bir yanından kadın tasarımcı ve üreticiler 5 ayrı kategoride yarışacak. Pandemi koşullarına rağmen üreten kadınlar, yarışmaya büyük bir ilgi gösterdi. Yarışmaya, 1506 kadın girişimci başvuru yaptı. Yarışmada, Takı, Tekstil, Ev & Dekorasyon, Kahve Seti kategorilerinde satışa sunulmaya hazır ürünler yarışırken; illüstrasyon kategorisinde yaratıcı çizgiler arasından seçim yapılacak.
Türkiye genelinde düzenlenen yarışmaya son üç yılda 3500’ü aşkın kadın üretici başvuru yaptı. Bu yıl ise 67 ilden 1506 kadın girişimci başvuru yaparak son 2 yılın başvuru rakamlarını pandemiye rağmen geride bıraktı.
-YEREL KALKINMA-
Yarışmada, jüri tarafından, 5 kategoride finalistler arasında 15 Haziran’a kadar bir değerlendirme yapıldıktan sonra, her kategorinin birincileri açıklanacak. Birincilere 10 bin TL ön alım garantisi veren yarışmada, yerel kalkınmayı desteklemek amacıyla da bölgedeki kadın üreticiler, ilgili müze mağazalarının tedarikçi listesine alınacaklar.
Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Anadolu Kültürel Girişimcilik (AKG) olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz Anadolu’nun Kadın Gücü Yarışması’nın üreten kadınlara duyurulması konusunda verdikleri destekler için kadın dernek, kuruluş, kooperatif, birlik ve inisiyatiflerine teşekkür ederiz” denilirken, teşekkür edilenler arasında, Antakya’da faaliyet gösteren Soteria Taş Kadın Kooperatifi de yer aldı. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ