Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Angus karaya vurdu

Angus karaya vurdu
  • 30.01.2019
  • 401 kez okundu

İÇKD Başkanı Kara, ölen hayvanların deşarj işlemlerinin usulüne uygun yapılmasının önemine vurgu yaptı

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, Arsuz yolu üzeri büyük baş hayvancesedinin kıyıya vurması ile ilgili açıklama yaptı, yetkililerin gerekli tedbirleri almasının gerekliliğini bildirdi.
Ülkemizin yurtdışından yapmış olduğu canlı hayvan ithalatı sevkiyat işlemlerinin bir süredir İskenderun Limak Port limanından sürdürüldüğünü, yaz aylarında, büyük ve küçükbaş canlı hayvanları taşıyan gemilerden tahliye işlemleri sırasında kent merkezinde ve limana yakın civar mahallelerde insanların genzini yakan, nefes almayı engelleyen yoğun şekilde ağır bir koku yayıldığını söyleyen İÇKD Başkanı Kara, “Bundan daha da önemlisi yaşadığımız coğrafyada aslında var olmayan farklı sinek türleri hayvanlarla birlikte gelmekte ve gemilerin şehrimize geldiği dönemde yoğun sinek şikayetleri ve sineklerin bir çok hastalığın taşıyıcısı olduğu düşünüldüğünde daha önce ülkemizde hiç karşılaşılmayan hastalıkların ortaya çıkması söz konusu olabilecekti demiştik” dedi.
Geçtiğimiz gün Arsuz yolu üzerinde site sakinleri tarafından büyükbaş havyan cesedinin kıyıda fark edildiğini ve resim ile görüntülerin paylaşıldığını söyleyen İÇKD Başkanı Kara; şunlara değindi: “Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde İskenderun Limak Port limanından canlı hayvan sevkiyatları aralıklar ile süregelmektedir. Gemilerin varlığını, tahliye işlemlerini çıplak gözle görmekteyiz. Hafta sonu tarafımıza Arsuz yolu Şirinnar site sakinlerinden bir fotoğraf gönderildi. Muhtemelen gemilerden bırakılmış ceset büyük baş hayvan cesedi. Son günlerde yaşanan yoğun yağışlarında etkisiyle karaya vurmuş ve siteye yakın bir alanda görülmüştür.
Konuya dikkati yeniden çekmek istiyoruz. Olası, ciddi, insan ve halk sağlığı sorunlarının yaşanmaması için muayene, kontrol ve gemi içerisinde hayatını kaybeden bu canlıların deşarj işlemlerinin usulüne uygun olarak yapılması hususunda yetkililerin gerekli ve ivedi tedbirleri alması çok önemlidir. Anayasanın 56. maddesi ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir’ der. ‘Çevreyi geliştirmek, sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir’ demektedir.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ