Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Anguslar Körfez’de…

Anguslar Körfez’de…
  • 22.10.2018
  • 1.106 kez okundu

Brezilya’dan gemiye bildirilen ve İzmir Alsancak’ta indirilmeyen Angusların rotası İskenderun Körfezi oldu. ANGUS’lar Hatay sularında…

İddiaya göre, gemide 5391 büyükbaş mevcut, 19’u hastalık nedeniyle öldü, ŞARBON iddiaları var!

Brezilya’dan gemiye bindirilen ANGUS’lar,16 gündür İzmir Alsancak Limanı’nda Julia Ak adlı gemide bekletildikten sonra hafta sonunda İskenderun Körfezi’ne gelmesi şaşırttı.
Alsancak ‘ta canlı hayvanların indirilmesine müsaade edilmemesi üzerine, iddiaya göre, önce rotası Brezilya’ya geri dönen gemi, bir süre sonra İskenderun’a doğru yol aldı ve Cumartesi günü öğle saatlerinde İskenderun Körfezi’nin Konacık-Işıklı civarında göründü ve saatlerce burada bekledi. Olayı haber alan çevreciler ve doğaseverler hemen olay yerine geldi ve basın açıklamasında bulundu. Çevreci-doğasever Nermin Yıldırım Kara, İl ve İlçe mülki idari amirleri, Milletvekilleri, İl Sağlık Müdürlüğü ve Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, ayrıca ilgili tüm yetkililerin, insan sağlığını tehdit eden bu olaya karşı denetim mekanizmalarını çalıştırmalarını İskenderunlular olarak istedikleri çağrısında bulundu.
-ŞARBON İDDİASI DOĞRU MU?-
Şarbonlu olduğu ileri sürülen Julia Ak isimli gemi, İskenderun Körfezi’nde Arsuz-Konacık açıklarında sahil güvenlik gemisi tarafından bekletiliyor. Konuyla ilgili olarak Hatay Valiliği, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk ile Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, geminin durumu ile saatler süren mekik diplomasisinde bulundu, üst birimlerle görüşmeler gerçekleştirdi.
Bu arada gelişme üzerine açıklamada bulunan TBMM Çevre Komisyonu üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Brezilya’dan gelen “Julia Ak” isimli geminin rotasını İskenderun Limanı’na çevirdiğini ve içinde 5391 büyükbaş hayvan bulunduğunu öne sürdü. Gemi, 16 gün İzmir Alsancak Limanı’nda bekledikten sonra yeniden denize açılmıştı.
Gemideki hayvanlardan 15’inin hastalıktan öldüğünü iddia eden Milletvekili Polat, hayvanların ısrarla Türkiye’ye bırakılmak istendiğini vurguladı. Polat, “İzmir Limanı’ndan alınmayan bu hayvanlar, İskenderun Limanı’na hangi gerekçe ile kabul edilecek ?” diye sordu.
Alsancak Limanı’na kabul edilmeyen angus yüklü gemi, Cumartesi günü sabahın ilk saatlerinde Konacık Limanı’na ulaştı. Aynı gün öğlen saatlerinde başlayan görüşmeler gece boyunca devam etti. Süreç ile ilgili aynı gün Limak Port önünde çevreci ve doğa kuruluşlarının yetkililerince basına bilgi verildi.
MHP’nin İskenderun Belediyesi Meclis üyesi, İskenderun sevdalısı Osman Çolak ve Alaattin Oguz’un da ilk dakikadan itibaren çevrecilerin yanında durdukları, birlikte tavır aldıkları duyuruldu. Bu arada sivil toplum kuruluşlarının tepkilerine destek vermek üzere de Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İskenderun Belediyesi başkan aday adayları Yılmaz Şahutoğlu ve Nalan Akkülah da tepki eyleminde yerlerini alırken; sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerine, İskenderun Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ercüment Kimyon Mazhar Bayam’a ve tüm katılımcılara, birlikte tepki verdikleri ve eylemden rahatsızlıkları diye getirdikleri için teşekkür edilirken, verilen ortak mesaj, “Toplumsal sorunlara duyarlılık ve mücadele, Partiler üstüdür. Hep beraberiz biz biriz. Mesele insan sağlığı ve İskenderun sevdasıdır” şeklinde oldu. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ