Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Ankara’dan gelen açıklama…

Ankara’dan gelen açıklama…
  • 11.09.2018
  • 966 kez okundu

Hatay’a Nefes Aldırttı

TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı Volkan Bozkır, Türkiye’nin yeni bir göç akınını karşılayacak kapasitesinin kalmadığını, İdlib’e yönelik olası askeri harekat sonrası gelebilecek mültecilerin sınırdan geçirilmeyeceğini söyledi.
2011 senesinden bugüne Suriye’de devam eden çatışmaların son adresi olarak gösterilen İdlib’de ‘ne olacak’ sorusuna cevap aranırken, muhaliflerin elindeki bu son bölgeye yönelik olası bir askeri operasyonun her an gerçekleşebileceği konuşuluyor. Bu ise kitlesel bir göç anlamına geliyor. Hatay kamuoyunun, sınıra çok yakın bir noktada bulunan İdlib’de yaşananları merakla ve tedirginlikle izlemesi de biraz bundan.
Konuya ilişkin konuşan ve Şam Yönetimi’nin İdlib’e yönelik olası bir askeri operasyonu değerlendiren TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı Volkan Bozkır, göç dalgasının 1 milyon kişiye ulaşabileceğini dikkat çekti. Bozkır, sınır kapılarını mültecilere açmayacaklarını da söyledi.
Göç dalgasını Suriye topraklarında oluşturulacak kamplara yerleştirmeyi planlıyoruz” diyen Bozkır, daha önceki göç dalgalarında terör örgütü unsurlarının da mültecilerle birlikte İdlib ve Reyhanlı üzerinden Türkiye’ye girdiğine işaret etti. “Bu kez bu riski almayacağız” diyen Volkan Bozkır, şayet bir göç dalgası olursa, Suriye topraklarında çözüm üretmek için her türlü tedbiri aldıklarını, zira Türkiye’nin yeni bir göç akınını karşılayacak kapasitesinin kalmadığını ifade etti. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ