Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Ankara’nın Anadolu’su mu? – Anadolu’nun Ankara’sı mı?

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 01.04.2020
  • 394 kez okundu

Şimdi bu da ne, demeyin !!!

Bu biraz, birbirimizi ne derece anladığımızla ilgili…

Şu dönem içinde olduğumuz sürecin yarını ile ilgili…

EVDE KAL diyen Ankara’nın, evde kalanlara ve yarına dair endişelerini paylaşanlar için yaptıkları ile ilgili…

Dört duvar arasında, devletin ondan istediğini yapan ve bekleme moduna geçen milyonların, ocakları üzerinde kaynamaya devam etsin diye telaşa düştükleri o tek tencere ile ilgili…

Ankara’nın Anadolu’ya verdikleri, ama asıl olarak da, Anadolu’nun Ankara’dan bekledikleriyle ilgili…

Kendi adıma mı ?
Memnun değilim…
Hem de hiç değilim…

Karşılaştırma yapmayı da sevmiyorum ama…

Bugün bu noktadayım !

O zaman başlayalım…

17,5 Milyar Amerikan Doları değerindeki mali destek paketini geçen hafta onaylayan Kanada, koronavirüs nedeniyle yüzde 30 ve daha yüksek zarar edecek firma ve derneklerin çalışanlarının maaş ödemelerini yüzde 75’e kadar karşılayacak. Öğrenci kredi borçları ise altı aylığına ertelendi.

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden İran’da alınan önlemlerden biri, Mart-Haziran 2020 arasında, TAM 3 AY BOYUNCA, 1,5 milyon yoksul haneye 14-40 dolar arası doğrudan nakdi yardım yapılması…

Rusya’da alınan en önemli önlemlerin başında, sağlık çalışanlarının maaşlarına zam yapılması geliyor.

Koronavirüsün en çok yıprattığı Avrupa ülkesi İtalya’da, hükümet, toplam 25 Milyar Euro değerinde bir önlemler paketi açıkladı. Hükümet ayrıca, mortgagelar da dahil olmak üzere, borç ödemelerinin salgın boyunca ertelendiğini duyurdu.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, 750 Milyar Euro değerinde bir kurtarma paketini alışılmışın dışında bir hızla kabul etti. Paket kapsamında küçük firmalar, sanatçı ve bakıcılar gibi serbest çalışanlar da korunuyor. Bu meslek gruplarına mensup kişiler, 15 Bin Euro’ya kadar doğrudan yardım alabiliyor. Ayrıca ev sahipleri, koronavirüs krizi nedeniyle kirasını ödeyemeyecek durumda olan kiracıları evden çıkaramıyor.

Liste uzayıp gidiyor…

Bizde de çok şey yapılıyor !

Alışveriş merkezleri, otomotiv ve lojistik gibi sektörlerin muhtasar, KDV ve SGK primleri altışar ay ertelendi mesela… Ek olarak, nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan borçları da üç ay ertelendi ayrıca… Konaklama vergisi ise Kasım ayına kadar ötelendi… Tabi unutmadan, iç havayolu taşımacılığında üç ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi…

Finalimiz mi ?

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Maaşını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla bir kampanya başlatmış…

Merak ediyorum…

2018’de 7.7 milyar TL, 2019’da ise 10.4 milyar TL ödenek ayrılan Diyanet’e, 2020 yılı için 11.5 milyar TL veren bizler… ki verdiğimiz bu parayla da; İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçelerini sollayan bizler, biraz düşünsek mi ?

Hatta madem, “Maaşını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” demişiz, daha fazlasını istesek mi ?

Onca Bakanlığın bütçesini geride bırakan Sevgili Diyanet’ten, minarelerden yankılanan duaların ötesinde, tartışmalı bütçesinden BİRAZ feragat etmesini talep etsek mi ?

Etsek…
Ve de desek…

HALA ÖLMEMİŞİZ !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ