Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Ankara’nın kararını… Hatay da Bekliyor

Ankara’nın kararını… Hatay da Bekliyor
  • 27.03.2020
  • 311 kez okundu

“Binlerce mahkumun ve mahkum yakınlarının merakla araştırdığı ‘af yasası’ çıkacak mı?” sorusu son günlerde yoğun ilgi görürken, Hatay’da da benzer beklentide olan aileler, umutla Ankara’yı izliyor.

Antakya’da yaşayan bir mahkum yakını, tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs salgını ve beraberinde oluşan risk nedeniyle hazırlıkları sürdürülen ‘af’ ve ‘tahliyeler’ (3.Yargı Paketi) için umutla beklediklerini söylerken, Antakya Gazetesi’ne ilettiği mesajında bu konuda şunları söyledi:
“Bizim gibi birçok aile var. Binlerce aile var. Biz de, içeridekiler de, kader mahkûmlarıyız aslında. İçerideki de gün sayar, onu bekleyen de. Yoktur farkımız! Dert de aynı, bekleyiş de! Lokma zor iner, ‘acaba ne halde’ diye düşünürken.
Şimdi böyle bir hastalık çıktı. Gün sayarken, korkmaya da başladık. Kimleri etkileyecek, kimleri kapsayacak, bilmiyoruz. Ama umudumuz, tahliyelerin bizleri de mutlu etmesi. ”
-SÜREÇ-
Sokaktaki vatandaşın gündeminde ve beklentisinde olan çalışma başlığında, AK Parti, koranavirüs salgınında önemli risk taşıyan cezaevleri için yürüttüğü infaz indirimi düzenlemesine ilişkin çalışmada sona geldi. Koronavirüs salgını nedeniyle, cezaevlerindeki olası risk noktasında yaklaşık 100 bin mahkumun tahliyesi öngörülüyor. İnfaz sisteminde yapılacak değişiklikle de, cezalarda oransal indirime gidilmesi de planlanıyor.
-TARTIŞMA-
İnsan hakları savunucuları ve hukukçular, virüsün Türkiye’ye de sıçradığının açıklandığı 11 Mart’tan bu yana, Adalet Bakanlığı’na “Cezaevleri ayrım yapılmaksızın boşaltılmalı” çağrısı yapıyor. Bu çağrının altında; cezaevlerindeki doluluk oranı, yetersiz hijyen ve beslenme koşulları gibi gerekçeler yatıyor.
TBMM’ye sunulan taslak metne göre, uyuşturucu ve cinsel suçlar da infaz indirimi kapsamına alınırken, terör ve örgütlü suçlar ise indirim kapsamı dışında tutuldu. Kapsam içine alınan “cinsel suçlar”, tartışmanın merkezinde durmaya devam ediyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ