Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Ankara’nın son onayında…

Ankara’nın son onayında…
  • 29.01.2018
  • 1.326 kez okundu

Değişimi Bekliyoruz!

Hatay Anıtlar Koruma Bölge Kurulu’nun onayını Ankara’dan alanları izleyenler, Antakya’nın son birkaç yüzyılına damgasını vurmuş evleri adına umutlu. Ancak eldeki asfaltın yanı başında dururken, sormaya ve sorgulamaya da devam ediyor!

2018’in başlarında konuşan ve beklenen ‘müjdeli’ habere ilişkin kamuoyuna bilgi veren ilk isim, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman olmuş, kentin tarihi ve kültürel birikimine yönelik atılan belki de en önemli adımlardan bir tanesi adına şunları söylemişti:
“Hatay’ımıza bir müjde vermek istiyoruz. Sayın Antakya Belediye Başkanımız İsmail Kimyeci ile bundan bir yıl önce konuştuk. Başkanımız, belediyeye bağlı KUDEB birimi kurulması gerektiğini ifade etti. Bu birim kurulduktan sonra, Başkanımız, Hatay’a Anıtlar Yüksek Kurulu’nun bir şubesinin kurulmasını istedi. Daha önce Hatay, Adana’ya bağlıydı. Bakanlar Kurulu onayıyla, Hatay Bölge Koruma Kurulu kuruldu. Hayırlı, uğurlu olsun. Koruma Kurulu’nun kurulması, vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlayacak. Daha önce vatandaşlarımız Adana’ya gidiyordu. Dosyaların incelenmesi, Adana’dan buraya kontrol için gelmeleri çok zaman alıyordu. Kısa süre içerisinde yer tahsis edilerek, Hatay Koruma Bölge Kurulu’nun teşkilatlanmasını ve personel alımını hemen sağlayarak hizmete sunacağız. Hatay’ımıza hayırlı, uğurlu olsun.”
Bu önemli haberin gerçekleşmesi adına Ankara noktasında ciddi çaba gösteren isimlerden biri ise, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci olmuştu. Kimyeci de söz konusu gelişme için şöyle konuşmuştu:
“Hatay’ımızda Anıtlar Yüksek Kurulu’nun kurulması için yaptığımız girişimler sonuç verdi. Bakanlar Kurulumuzun bugün itibariyle onayıyla Hatay Anıtlar Bölge Koruma Kurulu’nun ilimizde kurulması resmileşti. Bu sebeple; Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Hükümetimize, Sayın Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Hüseyin Yayman’a, Milletvekillerimize sonsuz şükranlarımı sunuyor, Hatay’ımıza ve Antakya’mıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.”
-BEKLENEN NET!-
Açıklamalar güzel, söylenenler de, kurulması beklenen Kurul’un Hatay’a katacakları da! Ancak, eldeki örneğin (tarihi Kurtuluş Caddesi’ne bakan ara bir sokakta, Hatay Gazievi’nin olduğu noktaya yapılan asfalt yol) yanı başından her gün geçenler, tarih ve kültür hassasiyeti adına ortaya konan çaba ile eldeki örneğin açmazında, hangisi ‘gerçek’ hangisi ‘slogan’, bunu merak ediyor! Gerçek olanın, Ankara’nın onayı ile hayata geçecek olan Hatay Anıtlar Koruma Bölge Kurulu olduğunu düşünenlerin tek bir talebi var! Yüzlerce yıllık Antakya evlerinin tescilli kimliğinin hemen dibine serilen ziftin ‘soğuk’ ve ‘ruhsuz’ haline bir an önce son verilmesi. Peki, bu mümkün mü? Son verilir mi? -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ