Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Ankara’nın stresi Almanya’da!

Ankara’nın stresi Almanya’da!
  • 14.02.2020
  • 868 kez okundu

CHP Hatay Milletvekili Güzelmansur: “İki gündür gözlemlediğim konulardan ilki, Türkiye’deki siyasi iç çekişme, burada da kendisini göstermiş.”

TBMM Dışişleri Komisyonu bünyesinde kurulan, Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Alt Komisyonu üyelerinden oluşan heyet; Almanya, Hollanda ve Belçika’yı kapsayacak ziyaretlerinin ikinci gününde, Köln’deki Türk sivil toplum kuruluşlarının genel merkezlerini ziyaret ederek temaslarını bitirdi.
AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya’nın başkanlığını yaptığı heyette; AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli yer aldı.
Heyet, Köln’de; genel merkezleri bulunan Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), Alevi-Bektaşi Kültür Enstitüsü (ABK), Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu KRV 1. Bölge, Maarif Vakfı Avrupa ve Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) yöneticileriyle görüştü.
Heyet daha sonra, Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu resmi konutunda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi. Komisyon üyeleri, görüşmelerin ardından basın mensuplarına Almanya temaslarını değerlendirdi.
-AYRIŞMA!-
Konuya ilişkin konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ziyaretlerine Almanya’dan başladıklarını, bunun nedeninin ise en çok Türk vatandaşının Almanya’da yaşaması ve dolayısıyla sorunların da en çok burada ortaya çıkması olduğunu vurguladı.
Güzelmansur, “İki gündür gözlemlediğim konulardan ilki, Türkiye’deki siyasi iç çekişme, burada da kendisini göstermiş. Toplumumuzun birbirinden ayrışmasını, ben burada, Almanya’da da gözlemledim. Diğer büyük sorun ise dil sorunu. Ne yazık ki buradaki üçüncü nesil, 150 kelimeden fazla Türkçeye sahip değil. Gençler, kendi kültürünü yaşamıyor ve dilini unutma seviyesine gelmiş. Komisyon olarak bu sorunun çözülmesi için, birlik ve beraberlik içinde elimizden gelen tüm çabayı göstermeliyiz” diye konuştu.
Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Alt Komisyonu, temaslarına Belçika’da ve Hollanda’da devam edecek. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ