Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Antakya Belediyesi Zabıtası işbaşında

Antakya Belediyesi Zabıtası işbaşında
  • 05.07.2019
  • 402 kez okundu

Suriye’li Tabelalara Denetim

Antakya Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri, Suriyeli uyruklu vatandaşların işyerlerine tabela denetimleri gerçekleştirdi. Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın ülke genelinde Arapça tabelalı işyerlerinin Türkçeye çevrilmesi yönünde başlattığı çalışmalara destek vermek amacıyla, Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekiplerince, ilçe genelinde faaliyet gösteren Suriye uyruklu vatandaşların işyerlerine yönelik denetimlere hız verildiği belirtildi.
Son yıllarda, şehir genelinde, Suriye uyruklu vatandaşlar tarafından açılan işyerlerinin büyük bir kısmının tanıtımlarına yönelik tabela, pankart ve flamalarının yabancı harf ve kelimelerle yazıldığı ifade edildi. Mevcut durumun hem görüntü kirliliğine neden olduğu, hem de yürürlükte bulunan Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun ile İktisadi İşletmelerde Mecburi Türkçe Kullanılması Hakkında Kanun hükümlerine ve ayrıca Türk Standartları Enstitüsü tarafından yayınlanan “Kurum ve Kuruluşlarda Kullanılan Tabelalar için Kurallar” standardına aykırılık teşkil ettiği vurgulandı.
Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekiplerince ilçe genelinde yapılan denetimlerde, Arapça yazılı tabela veya broşür kullanan işyerlerinin tabelaları söktürülerek, ruhsata aykırı uygulama nedeniyle cezai işlemde bulunuluyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ