Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Antakya, Çok Önemli

Antakya, Çok Önemli
  • 30.06.2017
  • 1.656 kez okundu

Hatay’da kutlanan St. Pierre Bayramı’nda, Anadolu Episkoposu Bizzeti ve Başrahib Keyyel’in mesajları, “Antakya’da herkes kendini evinde gibi hissetmeli” şeklinde.

Saint Pierre Kilisesi’ndeki ayin öncesi konuşan Anadolu Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzetti, her dilden, dinden, meslekten, gruptan ve yaştan bu şehirde yaşayanları, Antakya’daki eski huzurun ve barışın devamı için çaba göstermeye çağırdı.
Hatay’daki Azizler Petrus ve Pavlus Bayramı kutlamaları Çarşamba akşamı Antakya Ortodoks Kilisesi’nde başladı ve dün sabah Saint Pierre Kilisesi’ndeki törenle devam etti. Çarşamba akşamı çanların çalınması ile beraber, Hıristiyan vatandaşlar Antakya Ortodoks Kilisesi’nde buluştu. Kilise’deki ayini, Aziz İlyas Manastırı Baş Rahibi Episkopos Kostantine Kayyel yönetti. İlahiler, İncil’den bölümler ve duaların okunduğu ayinde Hıristiyan vatandaşlar mum yakarak dilekte bulundu.
Aziz İlyas Manastırı Baş Rahibi Kayyel, Ortodoks Kilisesi’ndeki tören sırasında, Papaz Bayram Ordulu’yu diyakonluk görevine de atadı. Antakya Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen ayin sonrasında, Aziz İlyas Manastırı Baş Rahibi Kayyel Kilise salonunda tebrikleri kabul etti.
Dün sabah da Antakya Saint Pierre Kilisesi’nde kutlamalar gerçekleştirildi. Dünyanın ilk mağara kilisesi olarak bilinen St. Pierre’de bu amaçla bir ayin düzenlendi. Resmi kutlama törenine, ilimiz yöneticilerinden sadece Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı’nı temsilen, vekili Av.İlmittin Boz katıldı.
Barış ve kardeşlik mesajlarının verildiği ayini, Anadolu Havarisel Episkoposu Monsenyör Bizzeti ve Aziz İlyas Manastırı Başrahibi Episkopos Keyyel yönetti. Hatay’daki St. Pierre Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı etkinlikleri kapsamında St. Pierre Kilisesi’nde düzenlenen ayinde, barış ve kardeşlik mesajları verildi. Duaların edildiği ve ilahilerin seslendirildiği ayinde barış, kardeşlik ve birliktelik dilekleri paylaşıldı. Ayin sonrası, bayrama özel hazırlanan kutsanmış ekmek bölünerek yenildi, kutsal sudan içildi.
Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, ayin sonrası yaptığı açıklamada, Antakya Saint Pierre Kilisesi’nin kurucuları Aziz Petrus ve Pavlus’u anma günü olarak bu bayramı kutladıklarını söyledi. Antakya’dan bütün dünyaya sevgi ve barış mesajları ilettiklerini kaydeden Hurigil, “Dünyanın sevgi iklimine ihtiyacı olduğu bugünlerde bu mesajı verebildiysek, ne mutlu bize. Herkes esenlikle ve sağlıklı kalsın” dedi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ