Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Antakya da, Hatay da aynı!

Antakya da, Hatay da aynı!
  • 29.01.2020
  • 1.045 kez okundu

Kaldırımlar Kapalı!

Bir tarafta Kurtuluş Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile Antakya Belediyesi, diğer tarafta eski kentin birçok sokağında benzer bir çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi! Her iki çalışmanın buluştuğu noktada değişmeyen şey mi? Kaldırım işgalleri!

Antakya Belediyesi’nin merakla izlenen çalışması, tarihi Kurtuluş Caddesi’nin kaybolan hikayesini yeniden bugüne kazandırmayı amaçlıyor. Çalışma kapsamında, Kurtuluş Caddesi’nde 1.etap olarak ifade edilen, Sarımiye Camii ile Uzun Çarşı girişi arasında yer alan tarihi yapıların cephe iyileştirme ve sağlıklaştırma projesinin uygulama faaliyetleri devam ediyor. Diğer taraftan, benzer bir çalışmanın yürütücülüğünü yapan Büyükşehir Belediyesi ise Antakya’nın Ulu Cami, Güllü Bahçe, Zenginler, Yeni Cami, Şehitler ve Gazipaşa Mahallelerinde bulunan toplam 15 eski cadde ile sokakta restorasyon çalışmalarına devam ediyor.
Her iki belediyeyi, bu benzer çalışmaları noktasında buluşturan adres ise Kurtuluş Caddesi oldu. Her iki çalışmanın ön cephesinde, ilgili belediyelerin ‘belediye başkanlarının’ resimlerine işaret edenler ise değişmeyen bir detayda duruyor. Kaldırım işgalleri! Çünkü her iki çalışma da, devam ettiği alandaki kaldırımı ‘yaya trafiğine’ kapatmış durumda. Bu ise beraberinde şikayetleri getiriyor, trafik güvenliği tartışmalarını da!
-OLMAZ MI?-
Bu alanı, okula gidip gelen çocukların ve bölgede yaşayan vatandaşların sıklıkla kullandığına işaret eden bir vatandaşın talebi ‘çalışma’ adına değil, ama olması gereken adına…
“Yapılanlara karşı olmamız mümkün mü? Aksine, mutlu oluyoruz. Ama bu işi yaparken biraz daha derli toplu yapsak mı, diye düşünüyorum. Her iki belediye de çalışma yaptıkları binalar nedeniyle, oradaki kaldırımları kapatmış durumdalar. Haklılar mı? Bence, bu işi yaparken; bu kadar çevreye yayılmadan, biraz daha temiz, biraz daha tertipli olabiliriz. Yayalar için madem kapatıyorsunuz o kaldırımları, dubalarla güvenli bir alan da yaratın madem! Ne sizin işiniz engellensin, ne de buradaki insanlar güvenli kaldırımlarından olsun. Haksız mıyım?” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ