Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Antakya için bir aradalar

Antakya için bir aradalar
  • 28.10.2019
  • 3.786 kez okundu

Farkındalık yaratıyorlar

Eski Antakya’nın, belki de düne dair en tozlanmış hikâyelerini barındıran “Zenginler Mahallesi”nin sakinlerince oluşturulan bir üretim birlikteliği, Zenginler Atölyesi… 24 genç ismin omuzladığı yapıya en büyük destek Avrupa Birliği’nden geldi. Proje, “Mekânın Hafızası’! Konu, Antakya Evleri, ama en çok da kayıp hikâyeleri…

Kendilerine dair anlatımda, “Adımızı her ne kadar mahallemizden alsak da, bizleri asıl zengin kılan, sinemadan tiyatroya, müzikten resime, yaratıcı yazarlıktan dijital tasarıma, akla gelebilecek her türlü sanat dalında devinip durduğumuz ve sonunda ortaya çıkardığımız üretimlerdir” mesajı veren Zenginler Atölyesi Kültür ve Sanat Derneği’nin Antakya için ayağa kalan isimleri, hafta sonunda bir basın açıklaması yaparak, Avrupa Birliği’nden (AB) aldıkları desteği ve bu desteğin omuzladığı “Mekânın Hafızası’ adlı projelerini paylaştılar.
PROJE-
AB destekli projeye dair verilen bilgi şöyle:
“Eski Antakya Evleri Kültürel Tarih Çalışması Projesi, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programından aldığımız destekle yürüttüğümüz bir çalışmadır. Bu proje ile beraber, Zenginler Mahallesi’nde bulunan 16 ayrı eski Antakya evinin kültürel tarihini açığa çıkarmak üzere, video ve basılı yayın çalışması yapıyoruz. Mekan hikayelerinden derleyeceğimiz kısa filmler ve her mekanın girişine asacağımız ‘Hafıza Panoları’ ile Zenginler Mahallesi’ndeki birlikte yaşam haritasını çıkararak, Hatay’ın kültürel çoğulcu yapısını korumayı ve geliştirmeyi, bu kültürü ulusal ve uluslararası alanda görünür kılmayı ve Hatay’da yerleşik olan halka yönelik birlikte yaşam kültürü hafızası oluşturmayı amaçlıyoruz.”
-21 ARALIK’TA-
Belkısev Konukevi ve Pansiyon’da gerçekleşen basın açıklamasını, Dernek üyelerinden, Özge Sapmaz yaptı. 1 Ekim itibariyle başladıkları projelerini 21 Aralık’ta bitirmeyi planladıklarını söyleyen Sapmaz, şöyle konuştu:
“Proje çıktılarımızı, 21 Aralık günü, bu 16 ayrı mekanın bulundupu güzergahta yapacağımız ‘Hafıza Yürüyüşü’ ile kamuoyu ile paylaşacağız. Aynı zamanda çekeceğimiz kısa filmleri, ulusal ve uluslar arası basın ve med-ya kuruluşları ile paylaşa-rak, Hatay’ın bu yönüyle görünür olmasını destekle-yeceğiz.”
-Tamer yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ