Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,44 / Satış: 5,46
€ EURO → Alış: 6,22 / Satış: 6,25

Antakya Yalova Buluşması…

Mehmet Karasu
Mehmet Karasu
  • 10.02.2018
  • 758 kez okundu

Farklı kaynaklarda duyurduğumuz gibi, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Antakya Temsilciliği ile Yalova Şair ve Yazarlar Derneği (YAŞAD) arasında gerçekleştirilen bir proje çerçevesinde; kültür, sanat ve bilim insanlarının birbirlerini tanımaları ve birikimlerini birbirlerine aktarmalarını amaç edinen ‘Kültür ve Sanatta Kardeş Şehirler Projesi’ çerçevesinde 13-16 Şubat 2018 tarihlerinde bir grup şair arkadaşla birlikte Yalova’da olacağız. Bu, üçüncü kez gerçekleşiyor. Daha önce iki kez Antakya’da, iki kez de Yalova’da buluşulmuştu.

Antakya kadim bir kent; bu, insanlarının kadim oluşlarından geliyor. İkincisi, Hatay’a adını Atatürk vermiştir. Yalova da kimliği olan bir kentimiz. Ayrıca Atatürk’ün en uzun süre kaldığı bir kent.

Birbirlerine çok uzak, ama çok sayıda benzerlikleri ile yakın olan Antakya ve Yalova, ‘Kültür ve Sanatta Kardeş Şehirler’ projemiz için çok isabetli oldu. Antakya, bilindiği gibi, farklı kültürlerin ve inanışların bir arada, kardeşçe yaşadığı bir kent. Yalova da aldığı göçlerle farklı kültürlerin bir arada, kardeşçe yaşadığı bir kent.

Şunu söylemeliyim ki, ‘ayrımcılığı körükleyen’, insanları inanışlarından ya da ‘farklı oluşundan’ dolayı dışlayan ve düşmanlığa sürükleyen ne varsa, kültür ve sanatla kuracağımız kardeş köprüsü sayesinde bu ‘kötülüklerin’ üstesinden geleceğimize inanıyorum. Antakya- Yalova arasında kurulan kardeşlik köprüsü bunun böyle olacağını gösterdi bize. Kardeşlik köprüsünün 3. Antakya buluşması, yaz başlarında gerçekleşecek.

***

2003 yılında, Edebiyatçılar Derneği, Dil Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Pen Yazarlar Derneği 14 Şubat Sevgililer Günü’nün aynı zamanda Dünya Öykü Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdılar. Bu öneriyi diğer ülkelere de önermişler. Çok yerden olumlu yanıtlar gelmişti.

Dil Derneği başkanı Sevgi Özel, önerinin amacını şöyle anlattı:

“Güzelliği, dostluğu, sanatın mutluluğunu paylaşmak üzere yola çıkıyoruz. Savaşın gölgesinde yaşamak istemiyoruz. Savaş istemiyoruz. Kin, düşmanlık, ölüm demek olan savaşı istemiyoruz. Biz, öykü yazarları olarak ‘yurtta ve dünyada barış’a bağlıyız.14 Şubat’ın sadece Sevgililer Günü değil, ‘Dünya Öykü Günü’ olmasını istiyoruz. Biz, öykü aracılığıyla, dünya barışına destek olacağız. Biz öykücüler dünyaya aşığız. Şiddete kavgaya karşıyız. Öyküler insan sevgisinin tadını çıkaracak. Biz okurlarımızı seviyoruz. Okurlarımızı da sevsin.”

Biz öyküyü de öykücülerimizi seviyoruz. Biz de öykü aracılığıyla dünya barışına mütevazı bir destek sağlamak amacıyla Dünya Öykü Günü’nü 15 yıldır kutluyoruz.

22 Şubat 2018 Perşembe günü, saat 14.00- 16.00 arasıda,Kurşunlu Han’da, iki saat boyunca Antakyalı genç öykücüler, öykü anlayışlarını anlatacaklar, öykülerinden ve usta öykücülerimizden (S. Faik, S. Ali) güzel örnekler okuyacaklardır.

Tüm edebiyatseverleri aramızda görmeyi diliyoruz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ