Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Antakya Yemek Kültüründe Baharatın Yeri Ve Sağlığa Etkisi

Müge Çakırkaya
Müge Çakırkaya
  • 12.02.2018
  • 2.543 kez okundu

Beslenme insanın karşılaması gerektiği en temel biyolojik gereksinimdir. Aynı zamanda kişiden kişiye, bölgeden bölgeye, toplumdan topluma farklılıklar gösteren bir dizi kültürel öğeyi meydana getiren önemli bir kültür sistemidir. Yaşamın yasası böyledir. Yaşamak için yiyen insan, yemek için yaşamaya başlar. Bu süreç kişinin doğal dengesini bozarak ilerlerse kişinin yaşam şekli kötü bir döngü içinde sıkışır ve kişi sağlık sorunları yaşayarak hayatına devem eder veya edemez.

Antakya değişik kültürel öğelerden meydana gelen mozaik bir yapıya sahiptir. Bu mozaiğin önemli motiflerinden birisi geleneksel ve törensel yemekleri bulunan oldukça zengin bir içeriğe sahip olan Antakya yemek kültürüdür. Antakya yemek kültürünün şekillenmesinde rol oynayan önemli etmenler ekolojik, ekonomik, kültürel ve dinsel etmenlerdir. Bugün Antakya da yapılan mezelerin birçoğuna Halep’te rastlamak mümkündür. Bol baharatlı ve acılı yemekler, karmaşık tatlar aynı zamanda Ortadoğu’nun bazı kültürleri ile paylaşılan ortak motiflerdir.

Yenilebilir çeşitli bitkiler ve baharatlar, tat ve aroma kazandırmanın yan sıra yiyeceklerin muhafaza süresini uzatmak amacıyla et ve balık gibi besinlere katılması, bunun yanında hastalıkların tedavisinde kullanımları, antik çağlara kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Antakya yemek kültüründe en sık kullanılan baharat çeşitleri; defne yaprağı, zahter, kimyon, karabiber, pulbiber, ve sumak’ tır. Çeşitli besinlerde bulunan patojenlere (zararlı mikroorganizmalar) karşı antibakteriyel potansiyele sahip bitkiler birçok araştırmayla desteklenmiştir. Baharatların olumlu etkisini arttırmak adına yemeklere pişirme esnasında baharat eklemek gerekmektedir.

Defne yaprağı; Yorgunluk, enfeksiyonlara karşı koruyucu, mide-bağırsak gazını azaltıcı, kas gevşetici özelliğe sahip bir baharattır. Özellikle tavuk yemeklerinde sıklıkla tercih edilir. Hamileler defne yaprağını demleyip içmemelidir.

Zahter (kekik) ; Yüksek antioksidan kapasitesi ile vücudun savunma sistemini arttırır, dolayısıyla bağışıkığı güçlendirir. Et-tavuk-balık-sebze yemeklerinde, çökelek yapımında baharat olarak kullanılmasının yanında kekik salatası olarak da sofralarda yer almaktadır.

Kimyon; Diüretik (idrar söktürücü) , gaz giderici, sindirimi kolaylaştırıcı, sıkılaştırıcı etkiye sahip olduğu; hafif sindirim bozuklukları, ve şişkinlik tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle emziren anneler tarafından sıklıkla tercih kullanılan bir baharattır.

Karabiber; Endorfin salgısını (mutluluk hormonu) hızlandırır. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak hareketlerini arttırır. Metabolizmayı hızlandırıcı/ kilo vermeye yardımcı etkisi de bulunmaktadır.

Pulbiber; safra oluşumunu uyarır ve kolesterolün vücuttan atılımı için önemli olan safra asitlerinin sekresyonunu artırır. İştah açıcı ve idrar arttırıcı etkisi vardır. Ayrıca sindirim salgılarını uyarır ve sindirimi kolaylaştırır. Taze biber bol miktarda A vitamini, C, B1, B2 ve E vitaminleri içerir. Acı biberin metabolizma hızını arttırıcı özelliği vardır.

Sumak; Solunum yolu enfeksiyonları, boğaz ağrıları, farenjit, hemoroid (basur) ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. İshal kesici özeliği de bulunmaktadır.

Baharatlar ve bitkiler bizim için çok değerlidir ancak tedavici edici olarak kullanılmamalıdır. Eğer ki bir sağlık sorununuz varsa mutlaka sağlık profesyonellerinden destek almanız gerekir. Tedaviye destek olarak veya önem amaçlı bir uzmandan destek alarak size uygun kullanabileceğiniz bitkiler hakkında bilgi almanız gerekir.

-Müge Çakırkaya-

dyt. [email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ