Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Antakya’da durum ne?

Antakya’da durum ne?
  • 02.06.2018
  • 1.067 kez okundu

Otopark Var Mı?

Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Her daireye bir otopark zorunluluğu getiren Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi 2019’a ertelendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi 2019’a ertelendi. Bilindiği gibi, söz konusu Yönetmelik her daireye bir otopark zorunluluğu getiriyordu. Bu tarihten itibaren inşa edilecek yapılara, Yönetmelik’te belirtilen esaslara göre otopark yerleri ayrılmadıkça yapı ruhsatı, otoparklar ise inşa edilip hazır hale getirilmedikçe yapı kullanma izni verilmeyecek.
-HAZIR MIYIZ?-
Bakanlık, Otopark Yönetmeliği’nin yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe gireceğini vurgularken, Antakya bağlamında ve Hatay başlığında sorulması gereken soru oldukça net… ‘Bizdeki durum ne?’ Konuya ilişkin konuşan bir vatandaşın tespiti de kent yöneticilerine mesajı da oldukça dikkat çekici:
“Bu şehirde en çok neyi tartışıyoruz? Trafiği! Bir türlü düzeltemediğimiz araç trafiğini! Yollarımız etmiyor. Park alanlarımız yetmiyor. ‘Tek Yön’ ya da ‘Çift Yön’ yaptığımız yollarımızın arasında kaybolup gittik! Ama yine de rahat mıyız? Değiliz! Peki, şu ana kadar olması gereken bir şeyi bir kez daha ertelerken, bizdeki belediyelere ve o belediyeler içindeki imar komisyonlarına şunu sormak gerekiyor aslında… Şu ana kadar onayladıkları imar izinlerinde ‘otopark’ hassasiyetini ne kadar gözettiler? Açık ve net şunu kabul etmek gerekiyor! Bu kent eğer bugün şu içinden çıkılmaz hale geldiyse, bunun tüm suçu yerel idarecilerde. Öyle sokaklarımız var ki, 500 Konutlar mesela… Adam evinden çıkıp, araçların ilerlediği yola iniyor! Peki, bu binalar bu şekilde yapılırken, kontrol nerede? Buna izin verenlerin aklı, mantığı nerede?”
-HARİÇ!-
Söz konusu düzenleme kapsamında, ayrıca yönetmeliğin bölge ve genel otoparkların düzenlenme esasları maddesinde yer alan “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim tesis alanları hariç…” ibaresi de, “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim tesis alanlarındaki projeler için düzenleme ve onaylar Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olmak üzere…” olarak düzenlendi. Böylece, Milli Eğitime bağlı eğitim tesis alanlarının zemin altında kalan kısımlarında çeşitli koşullara bağlı olarak otopark yapılabilmesine ilişkin düzenleme getirildi. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ