Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Antakya’nın Turizm Haftası

Antakya’nın Turizm Haftası
  • 20.04.2019
  • 667 kez okundu

Ve paylaşılan bir “fotoğraf”

Gerçekleşen fuarlarla ya da resmi/kurumsal ‘sosyal medya hesapları’ üzerinden paylaşılan görkemli kent görselleriyle “Hatay’a davet yapan bizler”, adına davet yaptığımız kenti ‘yaklaşan turizm sezonuna’ da hazırlıyor muyuz?

Geçtiğimiz günlerde bir twitter hesabı üzerinden paylaşılan, Antakya’nın doğu yakasına ait bir fotoğraf, haberi izleyen ve okuyanları eski kentin gizemine ve hikayesine davet etti etmesine de… Davet edilen kentin o davete ne kadar hazır olduğunun tartışmasında duranlar, ‘paylaşılmayan-paylaşılamayan’ diğer fotoğraflara dikkat çekti. En çok da; tescilli kentin taş ve ahşap evlerinin ‘demir kafesli’ hallerine, üzerinde ‘dikkat bu yapı tehlike arz etmektedir’ uyarısı taşıyanlara ve kenti yönetenlerce ‘dar sokakların’ kadim kentine eklenen asfalt ve beton yollara!
-SORALIM MI?-
Bahse konu fotoğraf, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından, twitter hesabı üzerinden geçtiğimiz günlerde takipçileriyle paylaşıldı. Verilen mesaj ise kutlaması yapılan turizm haftasına yönelik oldu… “Tarihi, kültürü, doğal zenginlikleri ve dünya mutfağında yerini alan tescilli gastronomisiyle, Hatay’ımızı turizmde hak ettiği noktalara taşıma-ya kararlıyız. Turizm Haftası kutlu olsun.”
Fotoğrafa ekli Antakya evlerinin bakımlı hali dikkat çekiyor. Evler arasında ilerleyen yolun taş zemini de… Buna dair fikrini paylaşan ve eldeki fotoğrafın hikayesine eklemeler yapan ise, ismini vermek istemeyen bir esnaf, ki söyledikleri çok da şaşırtmıyor!
“Keşke, ama keşke, her şey bu halde olsaymış. Şu yaşımda diyebilirim ki, bu haldeydi, ama bir zamanlar. Ama yıllar geçti, bu kenti yönetenler değişti, her gelen bir şey ekledi, değiştirdi, eksiltti. Sonunda da, herkesin elinde başka bir fotoğraf kaldı. Belediyenin fotoğrafı güzel. Ama geneli mi anlatıyor, o kısmı tartışmalı. Dedim ya, keşke öyle olsa. Ama değil! Yine de, bugünden yarına bir şeyler değişiyor diye düşünüyorum. Bu bölge kurulu, eldeki yanlışlara dur diyecektir bence. Tabi yaptırımı olur mu, onu bilemem. Ama en azından, şu güzelim evlerin arasına asfalt yolu yakıştıranlar, eskisi kadar rahat olamayacaktır. Her şeyin düzelmesi zaman alacak! Bir gün herkes, bakımlı evler, taş yollar gösteren fotoğraflar tutacak elinde! İşte o zaman, ne siz soracaksınız aradaki farkı, ne de bu konu bu kadar konuşulacak. Dediğim gibi, bu da kısa zamanda olamayacak!” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ