Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Antikçağdan Günümüze Şifa Kaynağı, Zeytinyağı

Müge Çakırkaya
Müge Çakırkaya
  • 30.04.2018
  • 3.323 kez okundu

Zeytin, milattan 10 bin yıl öncesine kadar Doğu Akdeniz havzasının doğal bitki örtüsü sayılmaktadır. Ancak son araştırmalar kesin olmamakla birlikte zeytinin, milattan önce yaklaşık 12 bin yıl öncesinde Akdeniz’in batısındaki arlığına dair ele geçen fosillerin yabani zeytin dalları olduğunu destekleyen verileri sunmaktadır. Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renge sahip sıvı bir yağdır. Antakya’nın en kutsal ve en değerli besinleri arasında yer alan zeytinyağı hemen hemen her yemeğin içerisinde yer alır.

Zeytinyağının sağlığa etkilerinden bahsedecek olursak,

Zeytinyağı ‘doğal fonksiyonel besin’ olarak kabul edilir. Kanser, kardiyovasküler hastalıklar (kalp hastalıkları) , ülser, diyabet, Alzheimer ve demans (bunama) gibi yaşa bağlı bozukluklar gibi oksidatif stres kaynaklı hastalıklar üzerinde koruyucu etkilere sahiptir.

Bilimsel bir çalışmada; tekli doymamış yağ tüketimi düşük olan kişilerin beslenmelerinde zeytinyağının arttırılması sonucu bu kişilerde toplam kolesterolün, kötü kolesterolün (LDL) düştüğü ve iyi kolesterolün (HDL) yükseldiği görülmüştür.

Peki gün içerisinde ne kadar zeytinyağı tüketmeliyiz?

1 çorba kaşığı zeytinyağı 120 kaloridir. Günlük beslenmemizde yağ alımımız mutlaka olmalıdır. Yağı kaliteli bir yağ olarak almamız gerekir. Bir kişinin ortalama alması gereken yağ miktarı yaş, cinsiyet ve kilosuna bağlı olarak değişse de, ideal kilo da olan kişinin günde ortalama 2-3 çorba kaşığı kadar yağ alması gerekir.

Zeytinyağı neden diğer yağlardan daha sağlıklı ?

Isıl işlemler sonucu zeytinyağında pek çok fiziksel ve kimyasal analizlerin yapıldığı görülmüş ve yapılan araştırmalar zeytinyağının oksidatif bozunmaya daha dayanıklı olduğunu gösterdiğinden zeytinyağı kızartmaya en uygun yağ olarak önerilmiştir. Yani ısıya en dayanıklı yağ zeytinyağı kabul edilmiştir. Diğer yağlar yüksek ısıda zararlı bileşikler oluştururken, zeytinyağının doğal bileşenlerinden olan -tokoferol, zeytinyağını yüksek sıcaklıklarda oksidasyondan koruyan bileşenlerdendir.

Barış için bir zeytin dalı, sağlık için 2 yemek kaşığı zeytin yağı yeter..

-Müge Çakırkaya-

dyt. [email protected] (Telefon: 0-536- 263 94 76)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ