Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

APKORD Sahne Alıyor

APKORD Sahne Alıyor
  • 12.05.2018
  • 1.247 kez okundu

3 Koro’dan ‘Sevgi Konseri’

Antakya Polifonik Korolar Derneği’ne (APKORD) bağlı Çocuk, Regularis ve Oda Koroları bugün Hatay Bahçeşehir Koleji’nde sahne alıyor. ‘Sevgi Her Şeydir’ başlığındaki konserin katılımcılara net bir mesajı var… ‘Konsere çocuk kitapları getirmek zorunludur!’

Hatay Bahçeşehir Koleji, bugün önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 2015’te kurulan Antakya Polifonik Korolar Derneği’ne (APKORD) bağlı Çocuk, Regularis ve Oda Koroları’nın ayrı ayrı sahne alacakları, finali ile beraber yapacakları bugünkü konser, saat 19.00’da Bahçeşehir Okulları Konser Salonu’nda gerçekleşecek.
Konsere dair konuşan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi – Antakya Polifonik Korolar Derneği (APKORD) Kurucusu ve Koro Şefi Sezgin Suna, bu seneki konser temasının ‘Sevgi Her Şeydir’ olduğunun altını çizerken, 3 koronun ayrı ayrı sahne alacağını, konserin finalini ise 3 koronun beraberce yapacağını söyledi.
-KİTAP KATKISI-
‘Konsere çocuk kitapları getirmek zorunludur’ mesajına dair de konuşan Suna, şunları söyledi:
“Bizim, bu sene, Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. sınıflarla beraber yaptığımız bir toplumsal sorumluluk projesi var ve o projenin adı da aynı… ‘Sevgi Her Şeydir!’ Dönem başından bugüne, yani Şubat ayından bugüne değin bir grup öğrenciyle çocuk kitapları toparlıyoruz ve bu topladığımız kitapları, kütüphanesi olmayan, kitapları olmayan bir köy okuluna bağışlamayı planlıyoruz. Bu konserde de hem bu temayı kullanarak hem de bu projeyi desteklemek anlamında, ücretsiz olan konserimize gelen her izleyiciden yanlarında bir ‘çocuk kitabı’ getirmesini istiyoruz. İşte o gelen kitapları, bu organizasyonda yer alan Sınıf Öğretmenliği öğrencileri toparlayacak ve bu durumu da, sanıyorum önümüzdeki hafta bir kampanya ile kamuoyuna duyuracağız.”
-MERSİN’DEYDİK-
“Geçen hafta, 19. Mersin Nevit Kodallı Korolar Şenliği kapsamında Mersin’deydik” diyen Sezgin Suna, Uluslararası Kıbrıs Çok Sesli Korolar Festivali hazırlıklarının ise sürdüğünü söyledi. Suna, şu bilgiyi verdi:
“19. Mersin Nevit Kodallı Korolar Şenliği’ne toplamda 4 koro ile gittik. Çocuk Korosu, Regularis, Oda Korosu ve bir de Netalia Suvuksu ile beraber çalıştırdığımız Doğa Kreşi Minikler Korosu… Şenliğe, Türkiye’nin bir çok yerinden müzik adamları da katılım gösterdi, ki bu isimlerden biri de Ersin Antep’tir. Önceki yıllarda koromuzu izleyen biri olarak bizlerle röportaj yaptı ve bu sene çıtamızın çok yükseldiğini dile getirirken, 4 koruyu nasıl toparlayıp geldiğimizi ise merak ettiğini söyledi. Bizler, bu tür festivallere katılımları ‘korolarımızın deneyim kazanması’ adına fazlasıyla önemsiyoruz. Çünkü çocuklarımız orada sadece sahne almıyorlar, ama diğer başka koroları da izleme fırsatı buluyorlar. Açıkçası, bu anlamda en büyük deneyimi ‘izleyerek’ sağlıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz ise 8-14 Temmuz tarihleri arasında, bu sene üçüncüsü yapıla-cak olan Uluslararası Kıbrıs Çok Sesli Korolar Festivali. Buradaki hede-fimiz, koroyu ‘çok sesli’ başlığında geliştirmek değil sadece, ama yerel kültürü de gittiğimiz yerlere taşımak. Bunu çok önemsiyorum ve bu nedenle de her yıl mutlaka bu coğrafyaya ait bir şarkıyı, bir türküyü, bir ezgiyi ‘çok sesli’ olarak seslendiriyoruz. Bu yılki repertuvarımızda, bu yöreye ait, ağıt olarak söylenen, Arapça ‘Meryem’ adlı bir türkü var, ki bu parça bugünkü konserimizde de yer alacak.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ