Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

“Ara Pacis Augastae; Hatay’ın endemik bitkisinin bile adı Barış…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 26.06.2020
  • 5.416 kez okundu

2011 yılında ilk kez rastlandı. Sadece Hatay’ın o zahter kokan dağlarına özgü, alımlı bir sarı renge sahip, güzel mi güzel bir çiçek.

Aslında Akdeniz sahili boyunca gittiğinizde, özellikle Mersin/Anamur arasında burnunuza zaman zaman yaban kekiği gibi bir koku gelir. Ama hiç birisi, Hatay’ın dağlarından buram buram toprakla karışık kokan zahterin kokusuyla baş ölçüşemez. O kokuyu duyduğunuzda, “Tamam geldim memlekete” dersiniz.

Doğanın bu kadar coştuğu, renklerin ve kokuların bu kadar iç içe girdiği başka bir coğrafya sanmam ki olsun.

Tel Aççana Höyüğü ile 8 bin yıl, uygarlık kalıntılarına göre ise en az yerleşik toplum olarak 5 bin yıllık bir tarihe sahip olan Hatay, Şanlıurfa’daki “Göbeklitepe” gibi ilk uygarlığın izlerini taşır.

Buna bir de “Pacis” eklendi…

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından 9 yıl önce keşfedilen ve kentteki farklılıkların kardeşlik ve huzur içerisinde yaşamasının simgesi olarak, Latince “barış” anlamına gelen “Pacis” ismi verilen bitki, 13 renk tonu taşıyor.

Benim en büyük arzum, mutlaka ama mutlaka, Hatay’ın, hiç olmazsa Antakya’nın kent logosuna mutlaka bu çiçeğin alınmasıdır.

Bakın ne diyor, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş;

“Bu çiçek, dünyada başka hiçbir yerde yok ve bu çiçeğin ortalama 13-15 civarında taç yaprağı var. Adı barış olan ve ortalama 13 taç yaprağı bulunan bu çiçeği, biz logomuz yaptık ve öyle bir renklendirdik ki, Hatay’ın 13 medeniyetini tasvir etsin, buradaki barış, kardeşlik ve hoşgörüyü anlatsın istedik”.

Çin Halk Devriminin Lideri Mao Ze Dung’un, Çin devrimi sırasında bir sözü vardır; “Bin çiçek açsın, bin fikir yarışsın” diye.

Hatay için bu slogan; “Bin çiçek açsın, binlerce inanç yan yana, barış içinde yaşasın” olmalı.

Haberde şöyle deniliyor;

“Hatay’da, 2011’de keşfedilen ve kentte farklı dine inananların bir arada, kardeşlik ve huzur içerisinde yaşamasını simgelemesi amacıyla Latince barış anlamına gelen ‘Pacis’ ismi verilen endemik bitki türü, ‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla düzenlenecek EXPO 2021 Hatay’ın logosuna ilham oldu.”
Ne güzel…

Haberin devamında şu da var:

“Hatay’da rastlantı sonucu keşfedilen ve hoşgörü kentini simgelediği için Latince ‘barış’ anlamına gelen ‘Pacis’ adı verilen endemik tür, ‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla düzenlenecek EXPO 2021’in logosunda yer aldı.”

Türkiye için kazanç, Hatay için ulaşması gereken uygarlık noktasına bir adım daha yaklaşması itibariyle büyük bir kazanç.

Lütfen “Pacis“‘i unutmayın…

Ona her zaman sahip çıkın ve sakının…

Çünkü barışı ve kardeşliği bu kadar güzel anlatan çok fazla çiçek açmıyor artık, bu cennet topraklarda…

Bari “Pacis” kalsın ve Hatay dağlarında özgürce açmaya devam etsin…

(Not: Çiçeğin adı, aslında tarihin güzel yapraklarından birinden geliyor. Ara Pacis Augustae (Latince, “Görkemli Barışın Sunağı”; bilinen adı Ara Pacis), Roma Tanrıçası olarak tahayyül edilen Barış’a adanmış sunak. Sunak, Roma İmparatoru Augustus tarafından (ya da onun için) sipariş edilmiş ve MÖ 30 Ocak 9 tarihinde, Augustus’un Galya ve Hispania’daki zaferlerinin ardından tesis edilen barışı kutlamak için Roma Senatosu tarafından kutsanmıştır. MÖ 4 Temmuz 13 tarihinde hizmete girmiştir. Sunak, Roma İmparatorluğu’nun baskın askeri güç olmasıyla elde ettiği Pax Romana nın sağladığı barış ve refahtan duyulan memnuniyeti resmetmek için yapılmıştır.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ