Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Araştırın, çalışın, nitelikli yayınlar hazırlayın

Araştırın, çalışın,  nitelikli yayınlar  hazırlayın
  • 16.02.2017
  • 1.127 kez okundu

MKÜ’de Rektör ve Yardımcıları Araştırma Görevlileri ile bir araya geldi, net mesaj verdi:
Araştırın, çalışın, nitelikli yayınlar hazırlayın…
Hatay MKÜ’de görevli Araştırma Görevlileri, hafta içinde Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya ve Rektör yardımcıları ile diğer yöneticilerle bir araya geldi. Toplantıda, Araştırma Görevlilerine; çok çalışmaları, araştırmaları ve nitelikli yayın hazırlamaları uyarısı yapıldı.
2017 yılının kalite çalışmalarındaki ilk somut adımı öğrenci danışmanlarıyla yapılan toplantıyla gerçekleştiren Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, akademik basamağın ilk adımını oluşturan Araştırma Görevlileri ile de bir araya gelerek, bilimsel ilerlemede kararlılığını ortaya koydu.

Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda, üniversitedeki farklı birimlerde görev yapan Araştırma Görevlilerinden yılda en az bir defa nitelikli yayınlar hazırlamalarını isteyen Rektör Kaya, şöyle devam etti:
“Yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile araştırma görevlileri, öğretim görevlileri ve daha sonra da öğretim üyeleriyle toplantılar vasıtasıyla bir araya geleceğiz. Bu toplantıları her yıl mutlaka yapmayı planlıyoruz. Bu sene ilkini yapıyoruz. İlk olarak araştırma görevlilerinin sorunlarını dinleyip notlar almak istiyoruz. İmkanlarımız ölçüsünde sizlerin sorunlarını minimuma indirmek istiyoruz. Bütün araştırma görevlisinin konuşması ve sorunlarını anlatması gerekiyor. Sıkıntılarınızı dile getirmediğinizde çözüm bulmamız mümkün olmaz. Çekinmeden ve endişe duymadan problemlerinizi bizlere aktarınız.”
“Eğer akademisyen olmak istiyorsanız belli bir hedefinizin olması lazım” diyen Rektör Kaya, “Akademisyenin çalışmamak ve tembellik gibi bir lüksü olamaz. İş yapmak için iş yapmayınız. Bunu kabul edemeyiz. Hiçbir mesleğin iyisi kötüsü olmaz. Ama kişi yaptığı işin en iyisini yapmalıdır. Şikâyetlerle sonuca varamayız. Hepinizin yaptığı işlerle ilgili büyük sorunları oluyordur. Ama bizler bu tür sorunlara sığınarak bilim üretmezsek hem kendimize hem de ülkemize zararımız dokunur” şeklinde konuştu.
Akademisyenin asli görevlerinin; eğitim, topluma hizmet ve akademik çalışmalar olduğunu vurgulayan Rektör Kaya, “Akademik çalışma açısından sizlere çok iş düşüyor. Proje hazırlamalısınız, yayınlar yapmalısınız, kongreye katılıp yazılı ve sözlü sunumlarla kendinizi geliştirmelisiniz. Bunları yapmadığınızda başarı hayal olur. Bu tür çalışmaları yoğun bir şekilde yapmanız için elimizden gelen destekleri vermeye hazırız. Kapımız herkese açık. Herhangi bir sıkıntısı olan araştırma görevlisi bana rahatlıkla ulaşabilir. Hiçbir mazeret istemiyorum” dedi.
Araştırma açısından BAP, DOĞAKA ve TÜBİTAK gibi kurumların büyük destekler sağladığını söyleyen Rektör Kaya, “Bunların dışında birçok proje destekleyicisi kuruluş var. Bunlara da başvurulabilir. Gece gündüz projelerle uğraşmalısınız. Geniş bir ufuktan bakmalısınız. Bilimsel ilerleme alttan başlar. Akademik olarak en alttan başlayacağız. Yılda en az bir defa nitelikli bir yayınınız olmalı. İlerde yükseltme kriterlerini değiştireceğiz. YÖK’ten geçen kalite kontrol sistemiyle birlikte çok sıkı denetimler geliyor. Akademik çalışmalar birçok aşamadan değerlendirmeye tabi tutulacak. O yüzden sıkı çalışılmalı” şeklinde konuştu.
Üniversite Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Prof. Dr. Veysel Eren, Genel Sekreter Doç. Dr. Erhan Yengil ve Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörü Doç. Dr. Cemil Kaya Gökçek’in de hazır bulunduğu program, Bilimsel Araştırma Projeleri bilgilendirme sunumuyla devam etti.
-Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ