Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Arkeopark olacak…

Arkeopark olacak…
  • 15.01.2021
  • 1.063 kez okundu

Amaç; Zeytinyağı Fabrikası kalıntılarını tarihe kazandırmak

İskenderun Sakarya Mahallesi’nde, Roma döneminde yapıldığı tahmin edilen bir zeytinyağı fabrikasının kalıntılarının bulunduğu alan, arkeoparka dönüştürülecek. Bölge Milletvekili Abdulkadir Özel ile İlçe Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Çarşamba günü bölgeye gitti ve incelemede bulundu. Bu arada, çevreci Nermin Yıldırım Kara da, bu bakış açısının olumlu olduğunu bildirdi.
İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara’nın bu konudaki görüşleri şöyle:
“Estetik Arkeolojik ve Tarih Fotoğrafçısı Sayın Fahreddin Osmanca, İskenderun’da, Sakarya Mahallesi’nde, Roma döneminde yapıldığı tahmin edilen zeytinyağı fabrikasının kalıntılarını fotoğraflamış, çok da güzel yapmış.
Bölgemizde var olan Kent dokularının korunması ve geleceğe taşınması, kültür mirasımız açısından çok önemli diye düşünüyorum. Gerek ülkemizde, gerekse bölgemizde, kültürel değerlerimizin ve geleneksel mimarimizin bugünkü kentlerimize sosyal ve ekonomik anlamda katkıları yadsınamaz.
Önerilerin İrdelenmesi ve bu konuda yerel yönetimlere düşen sorumlulukların tartışılması, korumaya yönelik çeşitli yaklaşımların ve önerilerin geliştirilmesi, koruma konusunda hepimize düşen görevler olduğunu düşünüyorum. Şimdiye dek yaygın bir kanı ve gözlem olan, yerel yönetimlerin tarihsel mirasa çekingen tutumlarını, etkin bir dayanışma ile ortadan kaldırmayı hep birlikte başarmalıyız.
Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, Hatay Turizm ve Kültür İl Müdürlüğü ve siyasi temsilcilerimiz, bu bölgedeki çalışmaları ve gerekli tespitleri yaparak tarihi gün yüzüne çıkarmaları, İskenderun’un turizm ve tarihsel açıdan değerine değer katacaktır diye düşünüyorum.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ