header-reklam
Ortak Akıl…

[email protected]Terör kirli yüzünü bu seferde Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrasında gösterdi. Cumartesi akşamı oynanan bu maç sonrası Beşiktaş stadı çevresi kana bulandı. Patlayan bombalar sonucu şuan itibariyle 38 şehidimiz oldu. 155 de yaralımız var.

Öncelikle şehitlerimize tanrıdan rahmet, kederli aileleri ile tüm ulusumuza sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz.

Birçok kez yazdığımız, söylediğimiz ve hatırlattığımız üzere terör lanetlenmesi gereken bir beladır. Terörün iyisi kötüsü, teröristin sağcısı solcusu olmaz. Bu nedenle herkesin el ve gönül birliği ile bu terör belasına karşı uğraş vermesi, terörü lanetlemesi ve teröristin kendine eylem yapacak bir ortam bulamaması için çaba sarf etmesi gerekir. Ülkemiz 30 yılı aşkın bir süredir terörle mücadele etmektedir. Bu doğrultuda çok önemli adımlar atılmış ve 2002 yılı itibariyle de terör neredeyse sıfırlanmış idi. Ama daha sonra terör yeniden palazlanma imkanını elde etti ve bugünlere gelindi.

Terörle mücadele edebilmek, terör bataklığını kurutabilmek için birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek zorunludur.

Ülkenin bölünmez bütünlüğünün savunulması ve başka bir anlatımla ülke bekası söz konusu olduğunda, her türlü kişisel ve siyasal beklentilerin ötelenmesi, unutulması veya bir kenara bırakılmak suretiyle sadece ve sadece ülke yararı konusunda birleşip bir araya gelinmesi zorunludur.

Cumartesi akşamı ülkesini seven herkes gözyaşlarına boğuldu. Ocaklar söndü, yürekler dağlandı, tüm ülke yasa büründü, Türkiye ağladı. Kolay değil bu yaşananları içe sindirebilmek ve hazmedebilmek. Ülkemizin yetiştirdiği gencecik insanlar, milli değerler, geleceğimizin umudu olan insanlar terörist bir eylem sonucu bir anda aramızdan ayrılıyorlar, şehit oluyorlar.

Bu acıya katlanabilmek kolay değil. Allah hiç kimsenin ocağına böyle bir ateşi düşürmesin. Ateş düştüğü yeri yakar derler. Diğer terör eylemleri gibi bu terörist eylem sonucu da ateş tüm ülkemizin üstüne düştü. Acı tüm ülkemizi kapladı. Bu acının unutulması elbette ki kolay değildir.

Ancak bir taraftan acı, üzüntü çekilir, teröre de lanet okunurken, öbür yandan da bugünlere nasıl gelindiğinin muhasebesini yapmak zorundayız.

Eğer bugünlere neden ve nasıl gelindiğini doğru bir şekilde, araştırıp nedenlerini bulma yoluna gitmez isek, terörle mücadelede yeterince başarılı olunamayacağını bilmek gerekir.

Ülke yıllardır terörle mücadele vermektedir.

Sınırlarımızdaki gelişmeler ve özellikle Irak ile Suriye’deki iç savaş sonucu terörist eylemler ülkemizde de artmaya ve tahribatını çoğaltmaya başlamıştır.

Bu gerçeği görmek suretiyle herkesin şapkasını önüne koyarak nerede yanlış yapıldığını arayıp bulması, doğruya yönelmesi bir yurttaşlık görevi ve borcudur.

Eğer bu borç ve görev hakkı ile yerine getirilmezse, terör bataklığının tamamen kurutulmasında çok büyük güçlüklerle karşı karşıya kalınması söz konusudur.

İşte bu ortamda özellikle sorumluluk mevkiinde bulunanlara, demokrasi ile yönetilen ülkelerde, iktidarın yanında muhalefet partilerine de büyük görev ve sorumluluklar düşeceği bilinmelidir.

“İster iktidar olsun, ister muhalefet. Herkes tüm kişisel beklentilerini, hırslarını, ihtiraslarını, kendi iç dünyalarındaki egolarını hayata geçirebilmek için atılması gereken siyasal adımları, yapılması gereken siyasi hareketleri hızla unutmalı, ötelemeli veya yaşama geçirme yolundaki tüm eylem ve davranışlardan vazgeçmek suretiyle sadece ve sadece ülkenin birlik ve beraberliğini sağlayacak eylem ve davranışlar için akıl tutulmasına uğramadan, ortak akılla ve ortak anlayış ile hareket etme yolunu seçmelidir.”

Bilinmelidir ki, bu yapıldığı takdirde kısa sürede terör belasının önüne geçilecek ve terör bataklığı tamamen kurutulabilecektir.

Cumartesi günü akşam yaşanan bu terör eylemi nedeniyle bir kez daha herkesin sağduyulu hareket edebilme yolunda kendine düşeni yapması gerektiğini hatırlaması zorunludur.

Yine bu terör belasının oluşmasında sorumlu olanlar, ihmali bulunanlar var ise, bunlar aranıp bulunmalı ve demokrasilerde uygulanan yol ve yöntemle haklarında gereken işlem yapılmalı ve demokrasilerde sık sık uygulanan “istifa” müessesinin de var olduğu hatırdan uzak tutulmamalıdır.

“Yaşadığımız bu son terör faciası nedeniyle sadece rahmet okumak, acil şifalar dilemek ve kanları yerde kalmayacaktır demekle sorunun çözülemeyeceği bir kez daha görülüp anlaşılmalıdır.”

Sorunun çözülebilmesi için ülke genelinde kenetlenmenin, birlik ve beraberlik içinde olmanın zorunlu olduğu anlaşılmalı ve bunu sağlayabilmek için de her türlü beklentinin ötelenmesi veya gündemden kaldırılması suretiyle sadece ve sadece ulusal birlik ve bütünlüğümüzün, ulusal yararlarımızın ön plana çıkarılması suretiyle, akıl tutulmasına uğramadan, sağduyu ile hareket edebilme, olumlu karar alıp onları uygulama yoluna gitme gerekliliğinin bilincine varmak zorunludur.

Yaşadığımız son olay nedeniyle terörü lanetliyor, kısa sürede terör bataklığının tümden kurutulması için ortak akılla hareket ederek, gereken olumlu adımların atılacağı beklentisi ile şehitlerimize bir kez daha tanrıdan rahmet, kederli aileleri ile yüce Türk ulusuna sabır ve başsağlığı diliyoruz…