Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Arsuz-Kale’de krom tesisi girişimi

Arsuz-Kale’de krom tesisi girişimi
  • 24.04.2019
  • 1.007 kez okundu

ÇED toplantısı iptal!

Halk istemiyor…

İlimiz Arsuz ilçesinde oluşturulmak istenen krom tesisi öncesi Pazartesi günü için programlanan ÇED toplantısı iptal edildi.

Arsuz’a bağlı Kale Mahallesi’nde, mevcut krom tesisinin çalışma alanını 2,5 kat arttırmayı ve galeri yöntemiyle de çalışmayı öngören proje için ÇED ‘halkın bilgilendirilmesi’ toplantısı, sivil tepki üzerine yapılamadı. Kale Mahallesi’ne giden Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, mevcutta bir tesisin zaten var olduğunu, ancak tesisin alanını genişletmesi durumunda doğaya ve en çok da Kale Mahallesi’nde yaşayan halk başta olmak üzere tüm ilçe halkına zarar vereceğini belirtti. Yöre halkı ve çevreciler, koruma altındaki Deniz Kaplumbağaları yuvalama alanının Kale Mahallesi’nde olduğunu ve 1,5 km. uzunluğundaki alanı kapsadığını, yaban keçisi ve karaca türlerinin korunması amacıyla oluşturulan yaban hayatı koruma bölgesinin de burada olduğuna dikkat çekiyor.
-KALABALIK KATILIM-
Halkın bilgilendirilme toplantısı için; Arsuz’un önceki dönem Belediye Başkanı Nazım Culha, İskenderun Çevre Koruma Derneği, Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği, Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilciliği, Arsuz Turizm ve Kültür Derneği yöneticileri ile Arsuzlulardan oluşan kalabalık bir doğasever, çevreci, Kale Köyü’ndeydi.
Jandarma’nın geniş güvenlik önlemleri aldığı etkinlik öncesi, toplantının yapılacağı okul çevresine giriş için önce temsili bir gruba, itirazlar üzerine de tüm katılımcılara izin verildi. Özetlemek gerekirse, Arsuz ilçesine bağlı Kale Mahallesi’nde yapılmak istenen “Krom Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı Halkın Katılım Toplantısı”, halkın bu konu hakkında bilgilenmek istememesi üzerine, Oturum Başkanı Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Kadir Özer tarafından sona erdirildi. Mahalleliye destek veren Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Kale Mahallesi İlkokulu’nda gerçekleştirilmek istenen toplantıya katılarak halkın yanında yer aldı ve bu toplantının yapılmaması gerektiğini savundu.
-ÖNCELİK TURİZM-
Arsuz’un bir turizm ve tarım ilçesi olduğunu söyleyen İlçe Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “Turizm ve tarıma zarar verecek her türlü girişime karşı olduğumuzu burada bir kez daha gösterdik. Özellikle duyarlı halkımızla birlikte bu işi gerçekleştir-dik. İlçemiz, inşallah önemli turizm merkezlerinden birisi olacak ve özellikle de Kale halkına duyarlı oldukları için teşekkür ediyorum. Onlar daha sonra ne kadar büyük bir iş başardıklarının farkına varacaklar-dır. Bunun hem turizm hem de tarım olarak karşılığını alacaklardır. Burada bulunan tüm sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ