Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Arsuz turizmi için güçbirliği

Arsuz turizmi için güçbirliği
  • 23.10.2019
  • 555 kez okundu

Arsuz Turizm ve Kültür Derneği öncülüğünde, “Sevdası Arsuz Olanlar”, düzenlenen bir gecede bir araya geldi.
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği’nin Lion King Otel’de gerçekleşen büyük buluşmasına; CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven ve eşi Behice Güven, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Belediye Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları ile çok sayıda davetli katıldı.
-RUSYA ŞUBESİ-
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Arslan, Derneği, ‘Sevdası Arsuz olanların adresi’ olarak tarif ederken, “Bu gecede bizi bir araya getiren aynı sevda, aynı aşk, yani Arsuz’a olan sevdamızdır” dedi ve konukları selamladıktan sonra, Derneğin amaçlarını şöyle sıraladı:
“Derneğimizin misyonu; tarihi ve kültürel mirasımızı gelecek kuşaklara aktarabilmektir. Turizm ve doğal güzelliklerimizi, ülkemize ve yurtdışına tanıtabilmektir. Bizler, bu konuda epeyce bir yol aldık. Yöremize has olan ‘kurus’un patentini aldık. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından Bronz Madalya Beratı’nın Arsuz halkına verilmesini sağladık. Yanartaşları turizme kazandırdık. Meryem Ana’nın yıkandığı iddia edilen ve Seydi olarak adlandırılan havuzun turizme kazandırılacağı müjdesini de Belediye Başkanımız Sayın Asaf Güven’den aldık. Samandağ –Arsuz yolunun açılması için 20 bin imza toplayarak, Sayın Valimize ve Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettik. Arsuz’a can katacak, ekonomik olarak bizlere ciddi getirisi olacak olan Hatay Deniz Otobüsü (HADO) Projesi’nin Arsuz’da olması için girişimlerde bulunduk ve bu girişimlerimizden olumlu sonuçlar aldık. Bu projenin Arsuz’da hayata geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.”
Arsuz Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hasan Arslan, Rus Turizm Seyahat Şirketi Ekatarina Direktörü Natali Onursal ve Hukuk Danışmanı Av. Mehmet Memişoğlu’nun, Derneğe Rusya’da temsilcilik açmak amacıyla üyelik başvurusunda bulunduğu müjdesini de paylaşırken, Rusya temsilciliğinin, Derneğe güç katacağını ifade etti.
-İHMAL EDİLDİ-
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ise şunları söyledi:
“Arsuz, yıllardır ihmal edilmiş bir kent. Samandağ – Arsuz yolu ve HADO, Arsuz’a hayırlı uğurlu olsun. Havaalanına inen bir misafirimizin Arsuz’a ulaşması için Antakya, Belen ve İskenderun’dan geçmesi gerekiyor. Hâlbuki daha kısa bir yolumuz var. Serinyol – Madenli yolu. Bu yol programa alındı. İnşallah EXPO 2021’den öncede ulaşıma açacağız. Şu an projesi hazırlanıyor. Böylece turistlerimiz, 25 dakikada Arsuz’a gelecek ve denizle buluşabilecek.”
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven de, ilçenin hak ettiği yere ulaşması için, kamu kurumları ve sektör temsilcileriyle birlik ve beraberlik içerisinde, ortak akılla hareket ettiklerini ifade etti. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ise Arsuz ve İskenderun’un bir bütün olduğunu ifade ederek, iki ilçe arasında oluşturulan güçlü bağlara dikkat çekti.
Soydan Soydaş’ın sahne aldığı gecede, protokol üyeleri, derneğin gizli kahramanları olarak nitelendirdikleri yöneticilerine plaket takdim etti.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ