Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Arsuz’a doğalgaz

Arsuz’a doğalgaz
  • 22.07.2017
  • 1.582 kez okundu

Temel Atıldı

Arsuz ilçesine doğalgaz taşıyacak yatırımının Karaağaç Mahallesi’nde gerçekleşen temel atma töreninde konuşan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, söz verdiği dev projelere bir yenisini daha eklemenin haklı gururunu yaşadığını söyledi.

Doğalgaz kullanımını Hatay geneline yayma çabasının son örneği Arsuz’da yaşandı. İlçeyi çevre dostu ve maliyet avantajlı enerjiye kavuşturacak olan doğalgaz projesinin temel atma töreni görkemli bir törenle ve kalabalık bir katılımla gerçekleştirildi. Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’nın yoğun çabaları ve uğraşları sonucu yapılan temel atma töreninde, Arsuzlulara hem altyapının başlayacağı, hem de elektriklerin yer altına alınacağı müjdesi de verildi.
Törene; Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ve eşi Selda Culha, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, AKSAGAZ Hatay – Osmaniye Bölge Müdürü Metin Ceyhan, İlçe Emniyet Müdürü Halil Karabacak, İlçe Müftüsü Mustafa Dönmez, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, Arsuz Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, İGC Başkanı Veysel Cıncık, işadamları, STK temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri, oda ve dernek başkanları, mülki amirler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.
-PLANLAMADA YOKTU-
Arsuz’un şu ana kadar aldığı yatırımların en önemlilerinden biri olması beklenen doğalgaz çalışmasına dair temel atma töreninin açılış konuşmasını AKSAGAZ Hatay – Osmaniye Bölge Müdürü Metin Ceyhan yaptı.
AKSAGAZ’ın 2017 yılı planlamasında Arsuz’un yer almadığını belirten Ceyhan, Belediye Başkanı Nazım Culha’nın baskıları ve girişimi sonucu Arsuz’un Şubat ayında doğalgaz kapsamına alındığını ifade etti.
Bu konuda yaşananları ifade eden Ceyhan, şöyle konuştu:
“Lisans kapsamına Arsuz’u bu yıl aldık. Normalde 2017 yılı bütçesinde Arsuz yoktu. Arsuz Belediye Başkanımız Sayın Nazım Culha’nın büyük baskıları sonucu ek bütçe çıkarmak zorunda kaldık. Nazım beyin çabalarına bizzat şahidim. Defalarca Ankara’ya gitti geldi. Enerjisa’ya, Botaş’a… Ciddi bir çabası ve emeği oldu. Çünkü bürokrasiyi aşmak kolay değil. Bunu Nazım Beyin sayesinde aştık. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.”
-YAPILACAKLAR-
AKSAGAZ Hatay – Osmaniye Bölge Müdürü Metin Ceyhan, çalışma kapsamında yapılacakları ise şöyle sıraladı:
“Arsuz’da yapılacak olan yatırım projemiz kapsamında; 1 adet yüksek basınç düşürme istasyonu ve ölçüm istasyonu ile 5 adet orta basınç düşürme istasyonu (şehir içi basınç düşürme istasyonu) kurulacak olup, 21,5 km. çelik şebeke, 953 km. polietilen şebeke, 309 km. servis hattı (konut bağlantı hattı) döşenecek. Yatırımın toplam maliyeti 91,3 milyon liranın üzerinde. Karaağaç Mahallemizin yatırım bedeli 28, 4 milyon lira. Bu yatırımın yaklaşık 4 milyon lirasını 2017 yılında hayata geçireceğiz.
Bugün kazmayı vurduktan sonra kesintisiz bir şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Büyük ihtimalle Ekim sonu kasım başı gibi gaz akışını sağlayacağız. Bu nedenle Karaağaç Mahallemizde özellikle bu bölge kış gelmeden doğal gaz kullanabilecekler.”
-ARSUZ HAK EDİYOR-
İlçe olarak hizmetin en iyisini hak ettiklerini söyleyen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ise şöyle konuştu:
“Göreve başladığımız gün itibariyle, Osmaniye ve Hatay illerini kapsayan doğalgaz projesi içerisinde Arsuz yoktu. Yaklaşık 3 yıl süren bir uğraştan sonra, 9 Şubat 2017 tarihinde Arsuz bu proje kapsamına alındı. 9 Şubat’tan sonra, Bölge Müdürlüğümüz hızlı bir şekilde Karaağaç’tan başlayıp Konacık’a kadar doğalgaz projesini çizmeye başladılar. Sınırlarımızın başlangıcı olan İkem’den başlayıp Kocacık’a kadar imarlı alanların hepsi bir bütün projelendirildi ve bugün de bu projenin uygulaması başlayacak. Dolayısıyla etap etap uygulamalar devam edecek.”
Culha, doğalgaz ve elektriğin yeraltına alma çalışmaları ile birlikte, altyapı çalışmalarının da bu sürece dahil edileceğini ve tüm bu çalışmaları tek bir kazı çalışmasıyla gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
-KONFETİLER EŞLİĞİNDE-
Yapılan konuşmalar ve kurban kesiminin ardından baretini takan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, AKSAGAZ Hatay – Osmaniye Bölge Müdürü Metin Ceyhan ve davetliler, patlayan konfetiler eşliğinde temel atma törenini gerçekleştirdi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ