Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Artık Bıçak Kemiğe Dayandı

Artık Bıçak Kemiğe Dayandı
  • 18.01.2021
  • 374 kez okundu

Avcı, maaş zamlarını protesto etti, emekçilerin ve yoksul halkın daha fazla dayanacak gücünün kalmadığına vurgu yaptı …

Hatay KESK Şubeler Platformu Adına SES Hatay Şube Eşbaşkanı Meryem Avcı, maaş zamlarını protesto etti, emekçilerin ve yoksul halkın daha fazla dayanacak gücünün kalmadığını söyledi, sefalet ücretini kabul etmediklerini ifade etti ve “Artık Yeter Bıçak Kemiğe Dayandı” dedi.
İl Sağlık Müdürlüğü önünde düzenlenen protesto eyleminde, her gün gözlerini yeni zamlara açtıklarını, son bir yıl içinde doğalgaza %32, elektriğe %31, baklagillere %60, peynire %27, yumurtaya %80, ayçiçeği yağına %50, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine %26 zam yapıldığını söyleyen Avcı, zamlar, derinleşen ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle emekçiler ve yoksullaştırılan halk olarak nefes almanın zorlaştığı bir dönemden geçtiklerine vurgu yaptı.
Açlığa mahkum edildik …
Pandemi, geçim derdi, işsizlik, kutuplaşma, kayyum politikaları, OHAL uygulamaları ve daha saymakla bitmeyecek sorunlar yumağı ile kuşatıldıklarını belirten Avcı, siyasal iktidarın halkın, emekçilerin yaşadığı dertleri çözmek yerine attığı her adımda sorunlar yumağını büyüttüğünü, faturanın yine emekçilere, yoksullaştırılan halka kesildiğini bildirdi, milyonlarca kamu emekçisinin, işçinin, emeklinin çarşıda pazarda yaşadığı gerçek enflasyonun, TÜİK’in rakamlarıyla örtüşmediğini, açlığa mahkûm edildiklerini ifade etti.
KESK’e bağlı sendika yöneticilerinin de hazır bulunduğu protesto eyleminde Avcı şunları dile getirdi: “Biliyoruz ki, ‘artık bıçak kemiğe dayandı’ diyorsunuz! Biliyoruz ki, emekçilerin, yoksul halkın daha fazla dayanacak gücü kalmadı. Biliyoruz ki, bizlere insanca yaşayacak bir maaşı dahi fazla görüp kendilerine en yükseğinden 5 maaş alanlara; bizlere kuru ekmek almaya yetecek % 3, kendilerine 3 asgari ücret tutarında artış yapanlara tahammülümüz kalmadı. Adaletsiz Gelir Vergisi Tarifesi ile bu artışlar cebine girmeden el konulan, her yıl yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşıp açlık sınırına daha fazla yaklaşan beş milyonu aşkın kamu emekçisi ve emeklisinin daha fazla fedakârlık yapacak hali kalmadı.
%3 +%3 maaş artışı, toplu sözleşme yenilenmeli …
Sendikalı, sendikasız, KESK üyesi olsun ya da olmasın, tüm kamu emekçileri adına çağrıda bulunuyoruz. Kamu emekçilerini hayat pahalılığına, adaletsiz vergi sistemine, yoksulluk, yolsuzluk ve israf düzenine karşı aşağıdaki asgari taleplerimiz etrafında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz:
Çoktan hükmünü yitiren, kamu emekçilerine 2021 yılı için %3 +%3 maaş artışı dayatılan ‘toplu sözleşme’ derhal yenilenmeli, yeni toplu sözleşme yapılıncaya dek yaşanan gerçek enflasyon, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak ek zam yapılmalıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Birinci vergi dilimi %15 ten %10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmelidir. Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir. Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar Hazineden karşılanmalıdır. Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır.”  Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ