Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Artık İş Zamanı…

Artık İş Zamanı…
  • 05.03.2020
  • 387 kez okundu

Samandağ’da yeni kurulan “İmece Tarım Kooperatifi” İlk kongresini yaptı

Ayhan Kara’nın öncülüğündeki kooperatifin gündeminde, “ürün çeşitliliği, toprak analizleri, rekolte, sebze-meyve tesisleri oluşturma” yer alıyor.

İlimiz Samandağ ilçesinde geçtiğimiz günlerde oluşturulan İmece Tarım Kooperatifi, ilk genel kurulunu yaptı ve yeni yönetimini belirledi. Kooperatif, hedefini de; ürün çeşitliliği, rekolte, meyve-sebze tesisleri kurma ana başlıkları altında belirledi.
Samandağ’da çiftçi örgütlenmesi ve tarım üzerinde istihdam yaratmak amacıyla kurulan İmece Tarım Kooperatifi, ilk toplantısını, 3 Mart Salı günü, Ayhan Kara ve Genel Kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdi. Samandağ ilçesindeki tüm mahallelere hitap edecek ve her kesimi kapsayacak olan tarım kooperatifi toplantısında konuşan Kara, Samandağ’a şeffaf, adil, yenilikçi, modern ve aktif bir “Tarım Kooperatifi” kazandırdıklarını ifade ederek, amaçlarının, hemşerilerimize hem istihdam hem yatırım imkanı sunmak, özellikle Arabistan’daki hemşerilerimizin memlekete dönüşleri noktasında alternatif üretmek olduğunu belirtti.
Kara, İmece Tarım Kooperatifi’nin kuruluş amacına ilişkin olarak şunları söyledi:
“Tarım ürünlerimizi gerçek değeri üzerinden satmak, tarlalarda veya bahçelerde çürümesinin önüne geçmek ve ilimizin ekonomik girdisine katkı sağlamak amacıyla kurmuş olduğumuz İmece Tarım Kooperatifi’nin toplumsal birlikteliğe katkı sunması yanı sıra, ulusal ve uluslararası sahalarda markalaşmak, üretici, aracı, pazarlamacı ve tüketici zincirindeki ilişkileri adil bir çerçeveye oturtarak, bölgedeki, ülkedeki ve yurt dışındaki benzer kooperatiflerle güçlü bir işbirliği sağlamayı ve tarıma dair tüm düzenleyicilerle sağlıklı bir işbirliği ve koordinasyon içinde olmayı amaçlıyoruz. Ayrıca ürün çeşitliliği, toprak analizleri ve rehabilitasyonu ile rekolte planlaması yapabilmeyi de hedefliyoruz.”
İmece Tarım Kooperatifi Başkanı Ayhan Kara, sebze ve meyve işleme tesisleri kurmak istediklerini de belirterek, kolları sıvama vaktinin geldiğini, artık iş yapma zamanının geldiğini hatırlatarak, en kısa sürede bu konuda adım atacaklarını bildirdi. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ