Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,98 / Satış: 9,01

Artış Sürerse Sağlık Sistemi Tıkanır

Artış Sürerse Sağlık Sistemi Tıkanır
  • 03.12.2020
  • 323 kez okundu

İnandı, test kapasitesini artırmanın ve yakın temaslıların tümüne test yapmanın önemine değindi…

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tacettin İnandı, Sağlık Bakanlığı’nın tüm test pozitif sonuçları açıklamasının olumlu bir yaklaşım olduğunu söyledi. Prof.Dr. İnandı, Milli Gazetedeki açıklamasında kendileri ve toplumun sorunu daha gerçekçi bir biçimde görme, algılama şansına sahip olduklarını bildirdi ve “Tüm veriler bilim insanları ve toplumla açıkça paylaşılmalıdır. Açıklık, şeffaflık ve güven sürece herkesin katkı verebilmesi açısından çok önemli. Salgın hızla büyüyor, sahadan gelen bilgiler, gözlemlerimiz ve duyduklarımız bu yönde. Yer yer hastane kapasiteleri doluyor ve sağlık sistemi zorlanmaya başlıyor. Bakanlığın açıklamaları da bunu destekliyor. Rakamlarda artış sürerse sistemin tıkanması söz konusu” dedi.
“Evden Çalışma” hayata geçirilmeli …
İkinci olarak hasta, temaslı ve sağlam kişilerin birbirinden ayrılması olduğunu belirten Prof.Dr. İnandı, bunun da hızlı ve yaygın test, izlem ve izolasyon ile mümkün olabileceğine dikkat çekti. Test kapasitesini artırmak ve yakın temaslıların tümüne test yapmanın önemine değinen Prof.Dr. İnandı, “Sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonu önemlidir. Yoğun ve yıpratıcı bir süreç yaşıyoruz. Kovid-19 nedeniyle yaşamını kaybeden sağlık çalışanlarının yakınlarını güvenceye alacak yasal düzenlemeler önem taşımaktadır.
Daha sert önlemler için son dönemde alınan önlemlerin sonucu beklenmemelidir. Son dönemde alınan sokağa çıkma kısıtlamaları da büyük olasılıkla salgını kontrol altına almaya yetmeyecektir. O nedenle vakit geçirmeden insan hareketliliğini azaltacak önlemler alınmalıdır. İnsan hareketliliğini kısıtlamak ve düzenlemek zorunludur. O nedenle yapılması gerekenler öncelikle insan hareketliliğinin kısıtlanmasıdır. AVM’lerin kapatılması, şehirler arası dolaşımın sınırlandırılması, cenaze, toplantı, miting gibi toplantıların kısıtlanması, evden çalışma gibi daha önce uygulanmış ve etkili olduğu görülmüş uygulamaların acilen hayata geçirilmesinde yarar vardır” dedi. Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ