Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,24 / Satış: 7,27
€ EURO → Alış: 8,52 / Satış: 8,56

Asbestli toprak riski var…

Asbestli toprak riski var…
  • 26.12.2019
  • 1.037 kez okundu

Yayladağı Olgunlar Mahallesi halkı taşınmak istemiyor

Mahalleli, Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Vali’ye; “köyümüze Dokunmayın” mesajı verdi

Yayladağı ilçesine bağlı Olgunlar Mahallesi sakinlerinden, asbestli topraktan evlerinin yapılmış olması nedeniyle Bilim İnsanları Kurulu Raporu doğrultusunda idare kararıyla mahallenin başka yere taşınması kararına yükselen itirazlar var.
Olgunlar halkı, mevcut durumdan memnun ve taşınmak istemiyor.
Olgunlar Mahallesi sakinleri sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanlığı, Bakanlar Kurulu ile Hatay Valisine mesaj verdi. Olgunlar halkı mesajında: Yörenin ilçenin en eski yerleşim birimlerinden olduğu, evlerin asbestli topraktan yapıldığı hatırlatıldıktan sonra şöyle denildi:
“Toprak arındırılması ile köyün taşınması yönünde iki karar alındı, ancak toprak arındırması yapılana kadar köyün boşaltılması isteniyor. Biz ana yurdumuzu terk etmek istemiyoruz. Köyümüzde 90 yaşında büyüklerimiz var hepsi sağlıklı, asbestli toprak olsa da buradaki halkın ortalama yaş ömrü bölgenin en yüksek düzeyinde. Organik ürünler yapılıyor asbestten uzak bir yaşamımız var. Sağlıklı insanlar yaşıyor. Biz burayı terk etmek istemiyoruz. Bizim içme suyu da çok temiz sağlıklı, Antakya’dan değişik yerlerden gelip köyümüzdeki içme suyundan su alanlar var. Hal böyle iken bizi köyümüzden ayırmayın. Sağlık taraması yapılsın, bizim anlattıklarımız, köyümüz halkının sağlıklı olduğu görülecektir.”
Basın açıklamasının sonunda şöyle denildi:
“Köy halkı taşınmak istemiyor, bu köy bazılarının geçmişi olabilir ama biz gençlerin geleceğidir ve bizlerin köyümüze sahip çıkması gerekir. Öncelikle köyümüzün taşınmaması için sonrada köyümüzün modern bir köy olması ve tüm eksiklerinin giderilmesi için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ