Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

ASD’ye Açılış

ASD’ye Açılış
  • 24.01.2020
  • 239 kez okundu

Antakya Sanat Derneği açılışı, şair ve edebiyatçıların buluşmasına sahne oldu.

Yeni kurulan Antakya Sanat Derneği’nin açılışında, şairler ve edebiyatçılar buluştu. Açılış, yoğun bir ilgiyle gerçekleşti.
Utkun Büyükaşık, Tunay Devrim ve Edip Yeşil yanı sıra şiire, edebiyata ve sanata gönül vermiş insanların katkı ve destekleri ile geçtiğimiz Aralık ayında kurulan Antakya Sanat Derneği’nin açılış kokteyline çok sayıda konuk katıldı. Slayt gösterisiyle başlayan program, Antakya Sanat Derneği Başkanı Edip Yeşil’in konuşmasıyla devam etti.
Derneğin kuruluş süreci ve amaçlarıyla ilgili bilgi veren Yeşil, şunları söyledi:
“Ne kadar yeni kurulmuş bir dernek olsa da, çalışma anlamında daha eskiye dayanır. Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilciliği çatısı altında, farklı mekanlarda çok sayıda etkinlik düzenledik. Değerli şair ve yazarları konuk ettik, ayrıca imza, söyleyişi ve paneller, kitap okuma etkinlikleri, bülten, farkındalık oluşturan bir dizi kültürel ve sanatsal etkinlik gerçekleştirdik.
Sonrasında, çalışmalarımızı bağımsız olarak sürdürdük. Şimdi de faaliyetlerimizi, bağımsız bir çatı olan, Antakya Sanat Derneği ile taçlandırılmış bulunmaktayız.
Antakya, kadim bir kenttir. Eski olarak bilinen, dünyanın sayılı kentlerinden biridir. Mitolojik hikaye ve efsaneleriyle, tarihsel zenginliği, kültürel birikimiyle, insanlığa ciddi katkılar sağlamıştır. Farklı etnik yapı ve inançtan kimliklerin bir arada yaşadığı, hatta iç içe geçerek ortak bir yaşam kültürü oluşturduğu ender kentlerden biridir. Çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış, tarih üretmiştir. Coğrafik konumu itibariyle çağlar boyunca dikkat çekmiş, imparatorlukların kulağı, gözü olmuştur. Bugün, hangi taşa dokunsanız, geçmişten bir izle karşılaşırsınız mutlaka. Hangi duvara kulak verseniz, duyacağınız hikayeler, masallar olur. Adeta konuşan bir kenttir, Antakya. Bu kent, filozof Libanius’un felsefe akademisini görmüş, Kavafis’i konuk etmiştir. Ali Yüce’nin tütün saran ‘Mürselekli Kadınlar’ını Ruhi Su’dan dinlemiştir. Süleyman Okay’ı, Sabahattin Yalkın’ı, Süleyman El İsa ve bir çok edebiyat, sanat, sevgi ustasını konukseverliği ile bağrına basmıştır. Kentleri kent yapan biraz da bu tarihsel, kültürel ve sanatsal hafızadır. Antakya Sanat Derneği olarak, bu miras ışığında yola çıktık. İnanıyoruz ki, Diyojen’in feneri bize rehberlik edecek.”
Gelen kutlama mesajlarının okunmasının ardından, İskenderun Ayna Kültür Derneği Başkanı Mehmet Berkyürek, Hatay Eğitim Sen Şube Başkanı Mithat Kaynak, Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Mithat Mirioğlu, Kültür Kentleri Birliği Hatay İl Temsilcisi Nebih Nafile söz alarak, duygu ve düşüncelerini paylaştılar. Defne Dayanışma Evi temsilcileri, İn-Sanat Atölyesi yöneticileri, ayrıca çok sayıda edebiyatçı, yazar ve sanatçının katıldığı etkinlikte, Yalova Şairler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden Necla Bektaş ile Erkan Kurt, dernek adına plaket sundular.
Program, Fazıl Karasu’nun gitar eşliğinde konuklara sunduğu birbirinden güzel şarkılarla son buldu. -Yusuf Cemil Karaçay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ