Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Asi Nehri kara kara bekliyor!

Asi Nehri kara kara bekliyor!
  • 10.11.2020
  • 102 kez okundu

Zeytinyağı kara suyu kapıda!

Antakya Çevre Koruma Derneği: “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü başta olmak üzere, yetkili kurumların şimdiden önlemleri alması gerekiyor.”

Ciddi yatırımlarla temizlenen, içindeki balıkların bolluğu ile de amatör balıkçılara ev sahipliği yapan Asi Nehri, her senenin hasadı sonrası zeytinyağı fabrikalarının nehre boşalttığı atıklar nedeniyle ciddi bir kirlilik yaşıyor.
Bu konuda kent idarecilerini uyaran Antakya Çevre Koruma Derneği, sıkıntı yaşanmadan önlem alınması gerektiğine işaret etti ve şu değerlendirmeyi yaptı:
“Her yıl zeytin mevsiminde karalara bürünen Asi Nehri için umarım bu yıl gelenek bozulur ve yine simsiyah akan bir Asi Nehri görmeyiz. Zeytinyağı fabrikaları, her yıl hasat mevsiminde, Kasım-Aralık aylarında, yaklaşık 45 gün boyunca atıklarıyla nehri siyaha boyuyor.
2006 yılında yürürlüğe giren, zeytinyağı kara suyunun ‘Çevre ve Atık Yönetimi’ yasası ile doğaya bırakılması yasaklanmıştır. Bırakan işletmelere ise para ve hapis cezası var. Zeytinyağı atığı, sahip olduğu asidik özelliği ile dönüşü olmayan çevre felaketlerine yol açar. Asi Nehri’ni kaplayan kara sudan dolayı, ışık geçirgenliği ve oksijen miktarı azaldığı için sucul yaşam tehlikeye girer. Bu kirlilik nedeniyle, oksijen seviyesinin düşük olduğu Asi Nehri’nin durgun olan yerlerinde balık ölümleri yaşanabilir ve canlı türleri yok olabilir.
Yaşanan bu soruna çözüm getirilmesi, arıtma denetiminin yapılması şarttır. Her sene dönemsel olarak yaşadığımız bu kirliliğin bu sene yeniden yaşanmaması için, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz başta olmak üzere, yetkili kurumların şimdiden önlemlerini alması gerekmektedir.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ