Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Asi nehri kokusuz ve tertemiz akacak

Asi nehri kokusuz ve  tertemiz akacak
  • 30.08.2017
  • 2.001 kez okundu

Başkan Savaş, son sistemli arıtma tesislerinin hayata geçirileceğini vurguladı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında Asi Nehri ile ilgili yapılan çalışmalar ve bu konudaki hedeflerini kamuoyuna duyurdu. Başkan Savaş, hayata geçirecekleri son sistemli arıtma tesisleri sayesinde Asi Nehrinin kokusuz ve tertemiz akacağını vurguladı.
Kısa süre önce Japonya’ya gidiş sebebini anlatan Başkan Savaş, “Biliyorsunuz ki Hatay’ın gözbebeği olan Asi Nehri’nin susuz olması ve kokusundan dolayı serzenişler var. Bizler de yaklaşık bir yıldır nehrin temiz akması ve insanlarımızın fotoğraf çekebileceği bir temizlikte olması amacıyla çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Önümüzdeki yıl Asi Nehri kokusuz ve tertemiz olarak. Japonya’ya da bu yüzden gittik. Arıtma tesislerinden temiz suların nasıl elde edildiği hakkında bilgiler aldık” dedi.
Asi Nehri’nin temiz ve estetik görünümü için gerçekleştirdikleri hizmetleri anlatan Başkan Savaş şunlara değindi: “Maşuklu’nun bitişiğinde Antakya girişindeki mahallemizi içine alacak şekilde arıtma tesisi yapıyoruz. Bu yaptığımız tesis dünyada yapılan en gelişmiş tesistir. Ve burada Japonlar kendileri içtikleri su kıvamında su çıkaracaklar. Biz Japonya’ya membran sisteminin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi almak amacıyla birifinge katıldık. Bizim açımızda belediyecilik anlamında çok iyi oldu. Yorulduk fakat gittiğimize değdi. Biz Narlıca’da ve bir tanesi de Turunçlu’da ve bir tanesi de Harbiye’nin altında Büyükçat civarında düşünüyoruz. Ama biz bir aksilik olmazsa Maşuklu ve Turunçlu’dakini bu sene bitirmeyi düşünüyoruz. Maşuklu’da yaptığımız tesis bu sene sonunda bitecek. Ayrıca terfi istasyonları ve kanalizasyonlar da yakında bitecek.

Milletvekili Fevzi Şanverdi asil duruş sergiledi …

Asi Nehri’ne arıtılmış ve içme suyu kıvamında su vereceğiz. Şimdi biz Büyükşehiriz ve Allah bize bu görevi nasip etti. Ben birçok noktada kredi almakta çok zorlanıyorum. Sayın Fevzi Şanverdi benimle beraber gelerek çevre bakanlığından randevu aldı. Benle mücadele ederek bu işte bana destek oldu. Allah ondan razı olsun. Meclisteki parti temsilcileri bizlere her türlü zorluğa göstermelerine rağmen kendisi bu konuda asil duruş sergiledi. Hem partim hem de şahsım adına kendisine teşekkür ederim. Bir taraftakiler Hatay’a hizmet olmasın diye bir davranış gösterirken kendisinden Allah razı olsun bir taraftan destek verdi. Önümüzdeki süreç bitiminden sonra Asi Nehri’nin güzelliğine onun da katkısı olmuş olacak. Yarın Hatay kıyaslama yaptığında da görsün herkes. Ben muhalefet belediye başkanı olabilirim. Ama Hatay’ın belediye başkanıyım. Hatay’daki bütün insanlarımızı temsil ediyorum. Turunçlu’nun arıtma tesisini yaparsak sorunlarımız oldukça azalacak. Önümüzdeki yıl Asi Nehri’nden tertemiz su akacak. Burada artan suyumuzu çiftçimize uygun fiyata satacağız. Biz suyu berrak tuttuğumuz sürece çitçimiz hem daha fazla verim alacak hem de tarlasını uyguna sürecek. Ben olaya hakikaten parti gözüyle bakmıyorum. Allah bu görevi bize nasip ettiyse de yapacağız. Yanlış yapanı da doğru yapanı da söyleyeceğiz. Turunçlu’da olacak olan uzun havalandırmalı sistemin 10 yıl garantisi var. Japonya’nın %30’u bu sistemi kullanıyor. Aktif çamurlu ve uzun havalı sistemde su oldukça temizleniyor. Maşuklu’da yapacağımız sistemde de en büyük sistemlerden bir tanesi. Yani siyaset de ticaret de riskle alakalı. Siz yenilikler getirmezseniz aldığınız su kirli akar. Asi Nehri’nde bakteri ve koku da oluşur. Ama biz son sistemli yapılan arıtma tesislerimiz ile suyu temiz bir şekilde Asi’ye vereceğiz. Asi Nehri bizim gözbebeğimiz, bazıları Eskişehir ile kıyaslıyor. Eskişehir’de suyu rehabilite etmek çok kolay orada suyu değiştirebiliyorsunuz.”    -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ