Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Asi Nehrine fosseptik muamelesi

Asi Nehrine fosseptik muamelesi
  • 05.07.2017
  • 1.547 kez okundu

Kötü kokusu ve çirkin görüntüsüyle eleştiri konusu olmaya devam ediyor

Efsanelerde adı Orontes olarak geçen, zamanında insanların suyunu içtiği, çeşitli balık ve su canlılarını içinde barındıran, yakın geçmişimizde Su Altı Arama Kurtarma Timinin kayak gösterisi yaptığı ve tekne turlarının düzenlendiği büyülü nehir, günümüzde içler acısı durumu ile dikkat çekiyor.
Debisi iyice azalan, kentten gelen lağım sularıyla beslenen Asi Nehri, yaydığı kötü koku ve çirkin görüntüsüyle eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Plansız programsız büyüme sonucu tüm kanalizasyon atıklarının dökülmesi, sanayi atıklarının kontrolsuz olarak akıtılması, azalan su debisi, bir dönemin gözdesi olan Asi Nehri’ni adeta bir fosseptik çukuru haline getirdi. İçler acısı durumu, rahatsız edici kokusu ve marka kent iddiasındaki Antakya’ya yakışmayan görüntüleriyle vatandaşların eleştiri oklarını yönelttiği nehir için, yetkililere konu ile acilen ilgilenilmesi konusunda çağrıda bulunuldu.

Mağduriyet bir yıl daha sürecek …

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Asi Nehri’nin durumu ile ilgili yaptığı açıklamada, yapılacak çalışmalar sonrası Asi Nehri’nin hak ettiği görünüme kavuşacağını dile getirdi. Asi Nehri’ni kötü kokulardan kurtaracak ve nehre temiz su bırakılmasına katkı sağlayacak projelerden bahseden Başkan Savaş, iki atıksu arıtma tesisi projesi olduğunu belirtti, yeri hazır olan Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’nin mali kaynağını bulduklarını, ihalesini yaptıklarını ve çalışmalara başladıklarını söyledi. Narlıca, Küçükdalyan, Maşuklu Kuzeytepe, Odabaşı, Güzelburç, Ekinci, Narlıca, Ürgenpaşa ve Akasya mahallelerindeki atıksuların, Küçükdalyan-Narlıca arıtma tesisinde uygulanacak Membran Bio Reaktör sistemli tesiste arıtılacağına değinen Başkan Savaş, Defne’ye bağlı Turunçlu Mahallesi’nde bulunan Arıtma Tesisi projesini bitirdiklerini, önümüzdeki sene içinde böyle bir sıkıntının kalmayacağını, bu çalışmalarla birlikte Asi’nin rahatlayacağını vurguladı.  -Mehmet ÖZGÜN-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ