Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Asi’de fare, akla ziyan!

Asi’de fare,  akla ziyan!
  • 31.05.2019
  • 1.610 kez okundu

Vali Doğan, “Asi’de fare oluyor dediler. Bu akla ziyan bir şey. Şehrin göbeğinde böyle bir şey varsa, birileri de bunun tedbirini hala almadıysa, kimse de bundan rahatsız olmadıysa, bu ciddi bir sorundur” açıklaması yaptı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Çarşamba günü gerçekleşen Turizm Çalıştayı’nda, proje odaklı değil sonuç odaklı olmak gerektiğini söyledi. Geçen haftalarda Gaziantep’te yaptıkları bir toplantıda; Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Kilis ve Hatay noktasında “birlikte ne yapabiliriz, birbirimizi nasıl tamamlarız?” diye bir çalışma yapmak istediklerini kaydeden Vali Doğan, Hatay’ın, turizm sektöründe bir Gaziantep modelini uygulayamadığının altını çizdi.
Vali Rahmi Doğan’ın dikkate değer konuşması özetle şöyle:
“Hatay olarak şöyle bir baktığımızda, çok farklı sosyal yapılar ve farklı noktalara ulaşabilecek sanatçılarımız, işadamlarımız, siyasetçilerimiz varken, bir Gaziantep gibi, ilin sorunları anlamında bir araya gelemiyoruz. Yani ilin bir sorunu var, herkes bu sorunu biliyor, ama çözüm noktasında kimse bir şey yapamıyor. Sosyal, etnik yapımızı bir kenara bırakamıyoruz! Siyaseti bir kenara bırakıp, ortak hususlarda bir araya gelip, bu konuda çalışabilecek bir yapı oluşturmamız lazım. Diğer illerde de benzer örnekler var. Sonuçta bu topraklarda yaşıyoruz. Buranın bir sorunu varsa, bu sizin sorunuz, buradan ekmek yiyorsunuz. Buradaki sorunlar sizi etkiliyor. Dolayısıyla, bu sorunların çözümü noktasında bir araya gelebilmek gerekiyor. Bizim de bu yönde bir çalışmamız olacak. En azından şehrin sorunlarını bir araya getirerek, çözüm bulmak için istişare yapan bir yapıyı oluşturmamız gerekiyor. Çalışma gruplarının gündeme getirdiği sorunların neredeyse tamamına yakını belediyelerin yerine getirmesi gereken hususlar. Belediyeler, karar mekanizmaları olduğu için uygulayıcı olmaları gerekir. Bildiğiniz gibi, yapılması gereken alt yapı sorunlarını burada tekrardan dile getirmemize gerek yok. Elbette ki yolların yapılması lazım, elbette ki çevre düzenlemesinin yapılması lazım, elbette ki çöplerin toplanması lazım. Sinekle mücadelenin yapılması lazım.”
ASİ NEHRİ TEMİZLENMELİ
Vali Rahmi Doğan, Turizm Çalıştayı’nda, Asi’de fare olduğu bilgisinin önceden kendisine söylendiğini belirterek, “Bu akla ziyan bir şey” dedi ve şöyle devam etti:
“Asi Nehri’nin temizlenmesi lazım. Dün ilk defa duydum, ‘Asi’de fare oluyor’ dediler. Bu akla ziyan bir şey. Şehrin göbeğinde böyle bir şey varsa ve birileri hala bunun tedbirini almadıysa, kimse de bundan rahatsız olmuyorsa, bu ciddi bir sorundur. Turizm iddiası ile yola çıkıp da böyle bir şeyle karşılaşıyorsanız, bu sizin zafiyetinizi gösterir.
Şehrin içerisinden nehir geçen, deniz geçen çok az sayıda şehir var. Şehrin bir ucundan öbür ucuna kadar giden dünyanın en güzel nehirlerinden biri var. Biz, bu nehri insanların hizmetine sunamıyorsak, insanlar bunun kokusundan rahatsız oluyorsa, burada düşünmemiz gereken bir nokta var demektir. Bunun tedbirini alması gereken kurumlar belli. Kimin ne yapacağını kanunlar yazmış. Bunu da o kurumların yapması gerekiyor.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ