Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Asıl listede yokuz… Geçici Listedeyiz

Asıl listede yokuz… Geçici Listedeyiz
  • 29.09.2020
  • 240 kez okundu

Türkiye’den, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde, 1 Eylül 2019 itibariyle 16’sı kültürel ve 2’si karma olmak üzere 18 miras yeri bulunuyor. Hatay mı?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almayan Hatay, ‘geçici listede’, St. Pierre Kilisesi ve Vespasianus – Titus Tüneli ile yer alıyor. Ancak; şu ana kadar kazı yüzü görmeyen antik bir kenti, eski şehri çevreleyen ‘unutulmuş’ surları, sahip olduğu mozaik zenginliğinin dağıldığı kadim coğrafyası, inanç turizminin çeşitliliğini karşılayacak destinasyonları ve kaderine terk eski Roma’dan kalma su kemerleri ile kendini yeterince anlatamamış Antakya özelindeki Hatay’ın, geçici listeye daha fazla eser verebilmesi gerektiğinin altını çizenler, “Neden asıl listede yokuz, bugüne kadar olamamışız, işte bunun cevabını vermesi gerekenler konuşsun” eleştirisinde duruyor.
Bu konuda konuşan bir turizmci, şunları söyledi:
“Gaziantep; Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi, Zeugma Arkeolojik Alanı, Gaziantep Yeraltı Suyu Yapıları: Livas ve Kastelleri ile geçici listede bizden daha kalabalık. Tabi ki bu şehir de tarihi ve kültürü adına zengin ama… Hatay coğrafyası geride mi? Değil! Aksine, çok zengin. Anlatacak çok şeyi, hikayesi var! Peki, turizmi adına neden bu kadar geride, neden bu kadar sessiz? Daha girişken bir politika izlenemez mi? Dijital dünya, resmi kurumsal anlamda daha etkin kullanılmaz mı?” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ